• PEUGEOT
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA
  • ADIFEX

Blahoželáme Miloslavovi Mečířovi!

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Blahoželáme Miloslavovi Mečířovi!

 
news img

Od roku 2022 zastáva pozíciu prezidenta Slovenského tenisového zväzu (STZ) a šéftrénera Národného tenisového centra (NTC). Slovenskí športoví priaznivci si Miloslava Mečířa pamätajú najmä ako olympijského víťaza, dvojnásobného grandslamového finalistu a bývalého dlhoročného nehrajúceho kapitána slovenského daviscupového tímu s prezývkou "Veľká mačka". V nedeľu 19. mája oslávil životné jubileum 60 rokov. Zlatý medailista v dvojhre a bronzový vo štvorhre z olympijských hier 1988 v Soule získal na okruhu ATP desať titulov v singli a deväť v debli. Dvakrát si zahral grandslamové finále - v roku 1986 na US Open a v roku 1989 na Australian Open.

"Soul ľudia vnímajú najviac. Olympiáda ako celok je pre mňa akcia nad tenisovým dosahom. Tým pádom to robí väčšiu vážnosť. Nedá sa vyčleniť z množiny len jedno podujatie, lebo bez tých malých turnajov, keď sa začínalo a ten pokrok tam vznikol, by neboli ani tie ostatné. Vážim si každý jeden týždeň, každý turnaj, ktorý som odohral a kde som sa posunul ďalej," povedal jubilant Mečíř.

Miloslav Mečíř sa narodil 19. mája 1964 v Bojniciach. Na tenisové dvorce ho priviedol otec so starším bratom. Do roku 1978 trénoval v klube Baník Prievidza pod vedením otca. V bratislavskom Slovane CHZJD ho trénoval Karol Šafárik. Prvý väčší triumf dosiahol vo svojich šestnástich rokoch na dorasteneckých majstrovstvách ČSSR v Pardubiciach. Krátko na to vyhral aj juniorský šampionát do 21 rokov v Šumperku. Ako 17-ročný získal na juniorskom okruhu tri medzinárodné tituly a v juniorskom svetovom rebríčku bol na siedmej pozícii. V dospelej kategórií vybojoval prvý titul majstra v roku 1983. V tom roku vyhral aj ako prvý československý tenista titul amatérskeho majstra Európy a debutoval v československom daviscupovom tíme proti vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. V roku 1984 obhájil titul majstra ČSSR.

Mečíř dosiahol najväčšie úspechy na tvrdých povrchoch. Jeho prvý titul na okruhu ATP sa zrodil v marci 1985 na halovom turnaji v Rotterdame. Pamätné je aj Mečířovo víťazstvo na turnaji v Hamburgu, na ktorom zdolal troch Švédov v rade - Joakima Nyströma, Matsa Wilandera a Henrika Sundströma. V roku 1987 získal šesť singlových titulov a vybojoval si účasť aj na prestížnom Turnaji majstrov, na ktorom síce neuspel v dvojhre, ale spolu s Čechom Tomášom Šmídom triumfoval vo štvorhre.

Jedným z vrcholov sezóny v roku 1988 bola olympiáda v Soule, kde tenis zažil obnovenú olympijskú premiéru po dlhých 64 rokoch. Predtým sa totiž hral naposledy v Paríži v roku 1924 a následne tento šport z OH vypadol. Pred olympiádou mal Mečíř výbornú formu. Vo Wimbledone prešiel vo štvrťfinále cez Wilandera, ale v semifinále nestačil na ďalšieho Švéda Stefana Edberga. A práve legendárnemu Edbergovi oplatil Mečíř v Soule wimbledonské semifinále. Vyhral s povestnou drevenou raketou 3:6, 6:0, 1:6, 6:4, 6:2 a postúpil do olympijského finále. V ňom sa stretol s Američanom Timom Mayottom, ktorého zdolal v štvorsetovom zápase 3:6, 6:2, 6:4, 6:2 a získal zlatú medailu. Zo Soulu si Mečíř spolu s Milanom Šrejberom odniesol aj bronz zo štvorhry. O rok neskôr sa opäť prebojoval do granslamového finále. V Melbourne na Australian Open si zmeral sily s Ivanom Lendlom, s ktorým však podobne ako vo finále na US Open z roku 1986 prehral.

Pre problémy s chrbticou musel ako 26-ročný skončiť s vrcholovým športom. Prvé mesiace bez tenisu boli pre neho ťažké. Skúšal všetko možné, išiel do Francúzska na operáciu, no tá nedopadla dobre. Absolvoval polročnú regeneráciu, ale nikdy sa už do pôvodnej formy nevrátil. Na tenis však nezanevrel a rok po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa stal nehrajúcim kapitánom slovenskej daviscupovej reprezentácie. V tejto funkcii pôsobil až do roku 2017, keď ho vystriedal jeho daviscupový zverenec Dominik Hrbatý. V roku 2005 postúpil Mečíř s tímom až do finále bojov o "šalátovú misu", v ktorom však Slováci podľahli Chorvátsku.

Trénersky sa podpísal na mnohých výborných výsledkoch Karola Kučeru, ktorý bol aj šiestym hráčom svetového rebríčka. Profesionálnemu tenisu sa venoval aj jeho syn Miloslav Mečíř junior. V súčasnosti zastáva pozíciu prezidenta STZ a šéftrénera NTC. Na margo svojho pôsobenia vo funkciách povedal: "Spravili sme stanovy, otvorili sme košické NTC. To si beriem ako veľký úspech pre slovenský tenis a špeciálne pre východný región. Myslím si, že tenisový zväz funguje výborne, máme vyše 400 podujatí, vyše 400 turnajov. Snažím sa, aby tradícia usporiadania veľkého množstva turnajov stále pokračovala". (stz, tasr)

 

Vložené: 19. 05. 2024       Kategória: Aktuality
 
news img

BO: Karol s Lánikom sú vo finále

Mladá slovenská dvojica Miloš Karol s Tomášom Lánikom zabojuje o titul vo štvorhre na challengeri 100 Bratislava Open (120 950 eur, antuka vonku). Držitelia voľnej karty si v semifinále hladko poradili s najvyššie nasadeným ukrajinsko-rakúskym párom Denys Molčanov, Philipp Oswald a zdolali ho 6:2, 6:3 za rovnú hodinu. Na bratislavskej antuke nastratili v troch zápasoch ani jeden set. V súboji o doposiaľ najcennejšiu trofej v kariére zabojujú proti nemeckému tandemu Jakob Schnaitter, Mark Wallner.

FOTO: Dušan Barbuš

14. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

BO: Kovalík ďalej, Gombos nie

Jozef Kovalík (na snímke) sa prebojoval už do semifinále dvojhry na challengeri 100 Bratislava Open (120 950 eur, antuka vonku). V pozícii štvrtého nasadeného hráča zvíťazil vo štvrťfinále nad Španielom Martinom Landalucem a zdolal ho 6:3, 6:4 za 94 minút. Súperom zverenca trénera Borisa Borgulu a kondičného Sebastiána Smoleňáka bude v súboji o postup do finále Henrique Rocha. Dvadsaťročný Portugalčan zvíťazil vo štrvrťfinále nad Norbertom Gombosom hladko 6:3, 6:1.

14. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Mihalíková v Holandsku o titul!

Tereza Mihalíková spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili už do finále štvorhry na turnaji WTA 250 v holandskom Hertogenboschi (232 244 eur, tráva vonku). V semifinále si hladko poradili s domácim párom štartujúcim na voľnú kartu Suzan Lamensová, Eva Vedderová a zdolali ho presvedčivo 6:1, 6:3 za necelú hodinu. Najlepšej slovenskej deblistke sa tak podarilo obhájiť vlaňajšie finále, kedy v Hertogenboschi štartovala po boku Viktórie Hrunčákovej.

14. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Mihalíková hladko do semifinále

Tereza Mihalíková (na snímke vľavo) spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili už do semifinále štvorhry na turnaji WTA 250 v holandskom Hertogenboschi (232 244 eur, tráva vonku). Vo štvrťfinále zvíťazili nad gruzínsko-ruským párom Oksana Kalašnikovová, Jana Sizikovová a zdolali ho presvedčivo 6:0, 6:3 za 62 minút. V súboji o postup do finále nastúpia proti domácemu páru štartujúcemu na voľnú kartu Suzan Lamensová, Eva Vedderová.

FOTO: Instagram Terezy Mihalíkovej

13. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Šramková vo Valencii s tesnou prehrou

Rebecca Šramková sa neprebojovala do štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA 125 v španielskej Valencii (100 000 eur, antuka vonku). Nasadená štvorka nestačila v druhom kole na Brazílčanku Lauru Pigossiovú a podľahla jej vo veľmi vyrovnanom zápase 6:7(5), 7:6(6), 6:7(10) za takmer štyri hodiny. Zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Dávida Olasza nevyužila v tajbrejku tretieho setu päť mečbalov.

FOTO: Marleen Fouchier

13. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

BO: Kovalík do druhého kola

Jozef Kovalík (na snímke) sa prebojoval do druhého kola dvojhry na challengeri 100 Bratislava Open (120 950 eur, antuka vonku). V pozícii štvrtého nasadeného hráča zvíťazil v úvodnom zápase nad kvalifikantom Sebastianom Gimom z Rumunska a zdolal ho 6:3, 7:5 za 102 minút. Slovenská singlová jednotka vyzve v druhom kole držiteľa voľnej karty Martina Kližana.

12. 06. 2024
Aktuality Více zde