Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Hantuchová ukončila kariéru

Daniela Hantuchová ukončila profesionálnu kariéru. Bývalá svetová päťka oznámila svoje rozhodnutie prostredníctvom facebooku. Hantuchová získala na okruhu WTA sedem titulov vo dvojhre a deväť vo štvorhre. Vo svojej zbierke má kompletnú grandslamovú zbierku trofejí v mixe. V roku 2002 prispela rozhodujúcou mierou k historickému triumfu Slovenska v Pohári federácie, v roku 2005 vyhrala po boku Dominika Hrbatého Hopmanov pohár miešaných družstiev v austrálskom Perthe.
,,Chcem vám všetkým s úctou oznámiť, že nastal čas na odchod z profesionálneho tenisu. Neznamená to však, že tenisu dám definitívne zbohom. Život ma naučil, že nie je možné rozlúčiť sa s ľuďmi a vecami, ktoré milujete celým srdcom. Pre mňa je tenis srdcovka, bol súčasťou mojej duše a DNA, odkedy som prvý raz chytila do rúk raketu a prvýkrát udrela loptičkou o stenu. Na ten pocit nikdy nezabudnem," vyznala sa prostredníctvom facebooku Hantuchová, ktorá v týchto dňoch počas grandslamového turnaja vo Wimbledone pôsobí ako spolukomentátorka pre americkú televíziu Foxsports.
,,Som vďačná za všetky neuveriteľné veci, ktoré som zažila na kurte i mimo neho. Bez nich by som nebola takým človekom, akým som dnes. Zažila som veľa dobrého aj zlého, víťazstvá aj pády. Bola to súčasť neuveriteľnej cesty, ktorá sa nekončí, odteraz však bude pokračovať bez tenisového vaku na chrbte. Mala som tú česť a privilégium byť súčasťou WTA, ITF, slovenského fedcupového tímu a slovenskej olympijskej výpravy. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa o nás starali na turnajoch, hráčkam, organizátorom a najmä vám fanúšikom. Vy ste ma sprevádzali na mojej ceste a ste pre mňa všetkým. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť," dodala víťazka prestížneho turnaja v kalifornskom Indian Wells z rokov 2002 i 2007 a semifinalistka dvojhry na Australian Open z roku 2008.
Na dvorce priviedla Hantuchovú jej nebohá babička Helena a hoci rodáčka z Popradu v detstve hrávala aj na klavír, napokon sa rozhodla profesionálne venovať "bielemu športu". Ako 16-ročná v Moskve debutovala v Pohári federácie, ktorý sa neskôr stal jej "srdcovkou". V júni 2001 dosiahla prvý veľký úspech v seniorskej kategórii, keď po boku Čecha Leoša Friedla vyhrala miešanú štvorhru na posvätnej tráve All England Clubu vo Wimbledone. Vo svetovom rebríčku WTA stúpala míľovými krokmi. V januári 2002 bola ešte na 38. mieste, no na konci sezóny už figurovala v elitnej desiatke. Skvelý rok, v ktorom získala v Indian Wells prvý titul na okruhu WTA, korunovala triumfom v Pohári federácie.
V španielskom Maspalomase vo finále proti domácemu tímu vyhrala obe dvojhry a rozhodujúcou mierou sa zaslúžila o historický úspech. ,,Je to jeden z najkrajších momentov mojej kariéry, na ktorý nikdy nezabudnem. Bolo to niečo veľmi výnimočné a som nesmierne hrdá na to, že som mohla byť súčasťou takého skvelého tímu. Sú to spomienky, ktoré si bude človek nosiť v srdci navždy, práve pre takéto zážitky sa oplatí hrať tenis," povedala pri príležitosti 10. výročia od pamätného triumfu.
V januári 2003 po Australian Open sa vyšplhala v rebríčku na piate miesto, čo je jej maximum. V Melbourne získala ďalší titul v mixe, tentokrát po boku Kevina Ullyetta zo Zimbabwe. V roku 2005 sa jej podarilo zbierku skompletizovať, keď najskôr vyhrala spoločne s Francúzom Fabricom Santorom Roland Garros a potom triumfovala po boku Inda Maheša Bhupáthiho na US Open. V singli sa dokázala opäť výraznejšie presadiť v roku 2007, keď druhýkrát vyhrala obľúbený Indian Wells, na jeseň dobyla Linz a vrátila sa do Top ten. V januári 2008 bola v semifinále dvojhry na Australian Open, no potom ju pribrzdili zranenia a nasledoval pád. Hantuchová sa však dokázala vrátiť medzi elitu. Trikrát vyhrala turnaj WTA v thajskej Pattayi, v roku 2013 nenašla premožiteľku v Birminghame. Posledný veľký úspech na grandslamovej scéne dosiahla v roku 2013, keď bola vo štvrťfinále US Open.
Prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko vyzdvihol Hantuchovej obrovský prínos. ,,Na jednej strane mi je ľúto, že Daniela končí kariéru. Na druhej strane jej musím vyjadriť veľký obdiv za to, čo dosiahla a čo urobila pre slovenský tenis. Pamätám si ju od čias, keď mala desať rokov. Veľmi rád spomínam najmä na jej skvelé výkony v Pohári federácie a famózne vystúpenie vo finále v roku 2002. Pre Danielu je tenis všetkým. Je veľmi kreatívna i inteligentná a som presvedčený o tom, že v tenise nájde uplatnenie aj v iných pozíciách. Bolo by skvelé, keby spolupracovala so Slovenským tenisovým zväzom. V budúcnosti si ju viem predstaviť ako fedcupovú kapitánku," povedal pre TASR Macko. (tasr)

Karol v Záhrebe do druhého kola
Miloš Karol (na snímke) postúpil do druhého kola dvojhry na challengeri 75 v Záhrebe (91 250 eur, antuka vonku). Úspešný kvalifikant si v prvom kole hlavnej súťaže poradil s Američanom Zacharym Svajdom a zdolal ho 6:2, 6:3 za necelú hodinu. Dvadsaťdvaročný slovenský daviscupový reprezentant vyzve v ďalšom zápase štvrtého nasadeného Francúza Harolda Mayota.

Gombos aj Karol do hlavnej súťaže
Norbert Gombos (na snímke) aj Miloš Karol postúpili do hlavnej súťaže dvojhry na challengeri 75 v Záhrebe (91 250 eur, antuka vonku). Štvrtý nasadený Gombos si vo finále kvalifikácie poradil so Srbom Stefanom Popovičom a zdolal ho 6:4, 3:6, 6:2. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Dávida Olasza si v prvom kole hlavnej súťaže zmeria sily s Belgičanom Kimmerom Coppejansom.

Gombos a Karol o hlavnú súťaž
Norbert Gombos (na snímke) aj Miloš Karol postúpili do finále kvalifikácie na challengeri 75 v Záhrebe (91 250 eur, antuka vonku). Štvrtý nasadený Gombos si v úvodnom eliminačnom kole poradil s domácim Chorvátom Vitom Tonejčom a zdolal ho 6:2, 5:7, 6:3. Deviatka pavúka Karol zvíťazil nad Poliakom Tomaszom Berkietom 6:1, 3:6, 6:1. O postup do hlavnej súťaže zabojuje Gombos proti Srbovi Stefanovi Popovičovi, Karol vyzve šiesteho nasadeného Nemca Rudolfa Mollekera.

Šramková končí aj vo štvorhre
Rebecca Šramková (na snímke) spolu s Poľkou Magdou Linetteovou nepostúpili do druhého kola štvorhry na turnaji WTA 1000 v Ríme (6 009 593 eur, antuka vonku). V úvodnom zápase nestačili na austrálsku dvojicu Storm Hunterová, Ellen Perezová a podľahli jej 1:6, 2:6 za necelú hodinu. Vo dvojhre skončila zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza v druhom kole, keď prehrala so sedemnástou nasadenou Lotyškou Jelenou Ostapenkovou 6:1, 4:6, 3:6.

Klein v Prahe o titul nezabojuje
Lukáš Klein (na snímke) nezabojuje o titul vo dvojhre na challengeri 75 v Prahe (91 250 eur, antuka vonku). V semifinále nestačil na Rakúšana Filipa Misolica a podľahol mu 6:7(4), 2:6 za 97 minút. Dvadsaťsedemročný hráč Národného tenisového centra nevyužil v prvom sete vedenie 5:2. Vďaka semifinálovej účasti sa Klein vráti do druhej stovky rebríčka ATP, v jeho onlanj vydaní mu aktuálne patrí 186. miesto. Od pondelka bude opäť slovenskou mužskou singlovou jednotkou, na tomto poste vystrieda Jozefa Kovalíka.
FOTO: pragueopen/Martin Sidorják

Kubalová s dvomi titulmi na TEJT 2 do 14 rokov v Subotici
Lilien Kubalová získala titul vo dvojhre aj štvorhre na medzinárodnom turnaji TEJT 2 hráčok do 14 rokov v srbskej Subotici. V pozícii štvrtej nasadenej hráčky zvíťazila v singlovom finále nad trojkou pavúka Sofiou Lomakinovou z Ruska a zdolala ju 4:6, 6:4, 7:5. Spolu s Nelou Ščibranovou tvorili tretí nasadený pár vo štvorhre. Vo finále vyhrali nad srbsko-ruskými jednotkami pavúka Minou Bačaninovou s Melitinou Kotljarovovou 6:3, 6:4.
Pre trinásťročnú Kubalovú sú to premiérové tituly na okruhu Tennis Europe vo vekovej kategórii do 14 rokov, štrnásťročná Ščibranová sa rovnako tešila po prvý raz.