• PEUGEOT
  • COOP JEDNOTA
  • J&T BANKA
  • JANDL

Možnosť odpustenia dane z nehnuteľností pre športové kluby

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Možnosť odpustenia dane z nehnuteľností pre športové kluby

 
news img

Vo štvrtok 25. novembra 2021 parlament schválil možnosť pre samosprávy, odpustiť športovým klubom daň z nehnuteľností. Spolupredkladateľom tohoto návrhu v parlamente bol Karol Kučera, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre mládež a šport, ktorý ho aj bližšie vysvetlil.

"Cieľom návrhu Zákona o miestnych daniach je vytvoriť obciam právnu možnosť, oslobodiť vybrané subjekty od dane z nehnuteľností alebo im túto daň znížiť. Ďalej sa navrhuje zaviesť možnosť pre obce, určiť si okruh stavieb (napríklad určených na šport), na ktoré sa toto oslobodenie, prípadna úľava bude vzťahovať," vysvetlil Kučera cieľ, ktorý týmto návrhom sledovali. "Zároveň sa tým nepriamo podporí výstavba športovísk a športovej infraštruktúry zo súkromných zdrojov. Ak ide o športovú infraštruktúru v majetku štátu, na ktorej výstavbu a prevádzku štát vynakladá prostriedky, môže sa týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa prevádzka športovej infraštruktúry (ktorej cieľom je zlepšenie kvality života obyvateľov, rozvíja deti a mládež, ako aj vrcholových športovcov), nepredražovala o povinnosť platiť dane zo stavieb."

Kučera považuje túto novinku za veľmi pozitívnu a verí, že samosprávy ju v súčasnej ťažkej dobe využijú: "Osobne ma ako spolupredkladateľa veľmi teší, že sme obciam vytvorili možnosť, ako v pandemickej dobe pomôcť napríklad prevádzkovateľom športovej infraštruktúry a najmä tým, ktorí sa ocitli v existenčných problémoch, znížiť náklady o povinnosť platenia dane z nehnuteľností. Verím, že viacero samospráv bude analyzovať situáciu vo svojom okolí a využijú túto možnosť."

Na záver uviedol Kučera príklad na porovnanie: "V neposlednom rade treba dodať, že nie je úplne spravodlivé, ak najmä veľká športové infraštruktúra, ktorá plní verejný záujem v športe, má rovnakú povinnosť a výšku dane z nehnuteľností, ako napríklad susediace obchodné centrum," doplnil.

K prijatiu tohto návrhu sa vyjadril aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška: "Som veľmi rád, že NR SR prijala tento zákon, ktorý umožní samosprávam pomôcť tenisovým klubom formou odpustenia dane z nehnuteľností (napr. zo športových tenisových hál). Mohla by to byť významná pomoc pre rozvoj tenisu na Slovensku."

Zákon č. 470/2021 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, je účinný od 11.12.2021.

 

Vložené: 25. 11. 2021       Kategória: Aktuality
 
news img

ME U12: Slovenky majú zlato!

Slovenské dievčatá získali zlaté medaily na majstrovstvách Európy tímov do 12 rokov. Družstvo v zložení Sofia Rachel Kočišová, Viktória Nováková a Nina Košická pod vedením kapitána Juraja Nemčeka zvíťazilo vo veľmi vyrovnanom finále nad rovesníčkami z Rumunska 2:1.

Slovenky dostala do vedenia 1:0 Viktória Nováková, ktorá zdolala Mariu Valentinu Popovú 6:4, 6:4 a udržala si tak singlovú neporaziteľnosť počas celého turnaja. Na druhú dvojhru nastúpila Sofia Rachel Kočišová. S Andreeou Olariovou však prehrala 6:7(2), 2:6 a tak sa o majsterkách Európy muselo rozhodnúť vo štvorhre.

07. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Kužmová v singli bez hlavnej

Viktória Kužmová sa neprebojovala do hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ITF WTT W60 v Bronxe (60 000 USD, tvrdý povrch vonku). Trinásta nasadená hráčka nestačila vo finále kvalifikácie na šestku eliminačného pavúka Anastasiu Gasanovovú z Ruska a podľahla jej 3:6, 2:6 za 81 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka pokračuje na turnaji ešte vo štvorhre. Spolu s Ukrajinkou Katerynou Baindlovou zabojujú proti ruskému tandemu Gasanovová, Selechmetevová.

16. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Kužmová o hlavnú v Bronxe

Viktória Kužmová zabojuje o hlavnú súťaž dvojhry na turnaji ITF WTT W60 v Bronxe (60 000 USD, tvrdý povrch vonku). Trinásta nasadená hráčka si v úvodnom kole kvalifikácie poradila s Francúzkou Tessah Andrianjafitrimovou a zdolala ju 3:6, 6:1, 10-7 za 92 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka si vo finále eliminácie zmeria sily so šestkou pavúka Anastasiou Gasanovovou z Ruska.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Molčan v Cincinnati vypadol

Alex Molčan nepostúpil do druhého kola dvojhry na turnaji ATP Masters 1000 v americkom Cincinnati (6 971 275 USD, tvrdý povrch vonku). Zverenec trénerov Mariána Vajdu, Karola Becka a kondičného Dávida Olasza nestačil v úvodnom kole na trinásteho nasadeného Argentínčana Diega Schwartzmana a prehral 7:5, 4:6, 2:6 za 157 minút.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Schmiedlová v singli končí

Anna Karolína Schmiedlová sa neprebojovala do druhého kola dvojhry na turnaji WTA 125 vo Vancouveri (115 000 USD, tvrdý povrch vonku). Zverenka trénera Ladislava Simona a kondičného Ladislava Olasza nestačila v úvodnom kole na piatu nasadenú Švédku Rebeccu Petersonovú a podľahla jej 2:6, 2:6 za 91 minút.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Depešová s titulom z ITF J5 v Slovenskej Ľupči

Soňa Depešová získala svoj prvý titul na juniorskom okruhu ITF. Na turnaji v Slovenskej Ľupči nenašla vo dvojhre premožiteľku a vo finále zdolala Češku Kateřinu Hajnú 6:3, 6:2. Štrnásťročná talentovaná hráčka prešla celým turnajom bez straty jediného setu. Finále dievčenskej štvorhry bolo čisto slovenskou záležitosťou. Z titulu sa tešili Lilly Cvanciger s Ester Gonosovou, ktoré zdolali Ivanu Grešovú s Teréziou Perháčovou 4:6, 7:5, 10-3.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde