• PEUGEOT
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA
  • ADIFEX

Možnosť odpustenia dane z nehnuteľností pre športové kluby

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Možnosť odpustenia dane z nehnuteľností pre športové kluby

 
news img

Vo štvrtok 25. novembra 2021 parlament schválil možnosť pre samosprávy, odpustiť športovým klubom daň z nehnuteľností. Spolupredkladateľom tohoto návrhu v parlamente bol Karol Kučera, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre mládež a šport, ktorý ho aj bližšie vysvetlil.

"Cieľom návrhu Zákona o miestnych daniach je vytvoriť obciam právnu možnosť, oslobodiť vybrané subjekty od dane z nehnuteľností alebo im túto daň znížiť. Ďalej sa navrhuje zaviesť možnosť pre obce, určiť si okruh stavieb (napríklad určených na šport), na ktoré sa toto oslobodenie, prípadna úľava bude vzťahovať," vysvetlil Kučera cieľ, ktorý týmto návrhom sledovali. "Zároveň sa tým nepriamo podporí výstavba športovísk a športovej infraštruktúry zo súkromných zdrojov. Ak ide o športovú infraštruktúru v majetku štátu, na ktorej výstavbu a prevádzku štát vynakladá prostriedky, môže sa týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa prevádzka športovej infraštruktúry (ktorej cieľom je zlepšenie kvality života obyvateľov, rozvíja deti a mládež, ako aj vrcholových športovcov), nepredražovala o povinnosť platiť dane zo stavieb."

Kučera považuje túto novinku za veľmi pozitívnu a verí, že samosprávy ju v súčasnej ťažkej dobe využijú: "Osobne ma ako spolupredkladateľa veľmi teší, že sme obciam vytvorili možnosť, ako v pandemickej dobe pomôcť napríklad prevádzkovateľom športovej infraštruktúry a najmä tým, ktorí sa ocitli v existenčných problémoch, znížiť náklady o povinnosť platenia dane z nehnuteľností. Verím, že viacero samospráv bude analyzovať situáciu vo svojom okolí a využijú túto možnosť."

Na záver uviedol Kučera príklad na porovnanie: "V neposlednom rade treba dodať, že nie je úplne spravodlivé, ak najmä veľká športové infraštruktúra, ktorá plní verejný záujem v športe, má rovnakú povinnosť a výšku dane z nehnuteľností, ako napríklad susediace obchodné centrum," doplnil.

K prijatiu tohto návrhu sa vyjadril aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška: "Som veľmi rád, že NR SR prijala tento zákon, ktorý umožní samosprávam pomôcť tenisovým klubom formou odpustenia dane z nehnuteľností (napr. zo športových tenisových hál). Mohla by to byť významná pomoc pre rozvoj tenisu na Slovensku."

Zákon č. 470/2021 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, je účinný od 11.12.2021.

 

Vložené: 25. 11. 2021       Kategória: Aktuality
 
news img

Jamrichová na stovke prehrala

Renáta Jamrichová sa neprebojovala do druhého kola dvojhry na turnaji ITF WTT W100 v britskom Ilkley (100 000 USD, tráva vonku). Zverenka trénera Jána Matúša v Národnom tenisovom centre nestačila v úvodnom kole na domácu kvalifikantku Ranah Stoiberovú a podľahla jej vo vyrovnanom zápase 6:4, 5:7, 6:7(5) za 129 minút.

19. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Klein na tráve v Ilkley víťazne

Lukáš Klein postúpil do druhého kola dvojhry na challengeri 125 v britskom Ilkley (148 625 eur, tráva vonku). Zverenec trénera Karola Kučeru a kondičného Dávida Olasza si v úvodnom zápase poradil s domácim držiteľom voľnej karty Ryanom Penistonom a zdolal ho 6:3, 6:4 za 97 minút. Jeho ďalším súperom bude kvalifikant Tomas Barrios Vera z Čile.

19. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Mihalíková v Birminghame ďalej

Tereza Mihalíková spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili do štvrťfinále štvorhry na turnaji WTA 250 v Birminghame (267 082 USD, tráva vonku). V úvodnom zápase si poradili s gruzínsko-ruskou dvojicou Oksana Kalašnikovová, Jana Sizikovová a zdolali ju 7:6(4), 6:2 za 75 minút. V súboji o postup do semifinále si zmerajú sily s americko-indonézskym párom Asia Muhammadová, Aldila Sutjadiová.

FOTO: Instagram Terezy Mihalíkovej

18. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Hrunčáková v Taliansku končí

Viktória Hrunčáková sa neprebojovala do druhého kola dvojhry na turnaji WTA 125 v talianskom meste Gaiba (100 000 eur, tráva vonku). Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka nestačila v úvodnom zápase na piatu nasadenú Mexičanku Renatu Zarazuaovú a podľahla jej 6:7(6), 2:6 za 102 minút.

18. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Day in the Life - Renáta Jamrichová

Nahliadnite do každodenného života svetovej juniorskej jednotky Renáty Jamrichovej! Umožní vám to aktuálna epizóda zo série "Day in the Life", ktorú pripravuje Medzinárodná tenisová federácia (ITF). Dozviete sa viac o každodennej rutine šestnásťročnej hráčky Národného tenisového centra, ako sa pripravuje po tenisovej či kondičnej stránke, ako sa prvý raz stretla so svojím dlhoročným trénerom Jánom Matúšom a mnoho ďalších zaujímavých vecí. VIDEO

 

16. 06. 2024
Aktuality Více zde
 
news img

Mihalíková napokon bez titulu

Tereza Mihalíková spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou nezískali titul vo štvorhre na turnaji WTA 250 v holandskom Hertogenboschi. Vo finále nestačili na  holandsko-estónsky pár Bibiane Schoofsová, Ingrid Neelová a podľahli mu 6:7(6), 3:6 za rovných 100 minút. Najlepšia slovenská deblistka obhájila vlaňajšie finále, kedy v Hertogenboschi štartovala po boku Viktórie Hrunčákovej.

16. 06. 2024
Aktuality Více zde