• PEUGEOT
  • NADACIA SPP
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

Možnosť odpustenia dane z nehnuteľností pre športové kluby

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Možnosť odpustenia dane z nehnuteľností pre športové kluby

 
news img

Vo štvrtok 25. novembra 2021 parlament schválil možnosť pre samosprávy, odpustiť športovým klubom daň z nehnuteľností. Spolupredkladateľom tohoto návrhu v parlamente bol Karol Kučera, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre mládež a šport, ktorý ho aj bližšie vysvetlil.

"Cieľom návrhu Zákona o miestnych daniach je vytvoriť obciam právnu možnosť, oslobodiť vybrané subjekty od dane z nehnuteľností alebo im túto daň znížiť. Ďalej sa navrhuje zaviesť možnosť pre obce, určiť si okruh stavieb (napríklad určených na šport), na ktoré sa toto oslobodenie, prípadna úľava bude vzťahovať," vysvetlil Kučera cieľ, ktorý týmto návrhom sledovali. "Zároveň sa tým nepriamo podporí výstavba športovísk a športovej infraštruktúry zo súkromných zdrojov. Ak ide o športovú infraštruktúru v majetku štátu, na ktorej výstavbu a prevádzku štát vynakladá prostriedky, môže sa týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa prevádzka športovej infraštruktúry (ktorej cieľom je zlepšenie kvality života obyvateľov, rozvíja deti a mládež, ako aj vrcholových športovcov), nepredražovala o povinnosť platiť dane zo stavieb."

Kučera považuje túto novinku za veľmi pozitívnu a verí, že samosprávy ju v súčasnej ťažkej dobe využijú: "Osobne ma ako spolupredkladateľa veľmi teší, že sme obciam vytvorili možnosť, ako v pandemickej dobe pomôcť napríklad prevádzkovateľom športovej infraštruktúry a najmä tým, ktorí sa ocitli v existenčných problémoch, znížiť náklady o povinnosť platenia dane z nehnuteľností. Verím, že viacero samospráv bude analyzovať situáciu vo svojom okolí a využijú túto možnosť."

Na záver uviedol Kučera príklad na porovnanie: "V neposlednom rade treba dodať, že nie je úplne spravodlivé, ak najmä veľká športové infraštruktúra, ktorá plní verejný záujem v športe, má rovnakú povinnosť a výšku dane z nehnuteľností, ako napríklad susediace obchodné centrum," doplnil.

K prijatiu tohto návrhu sa vyjadril aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška: "Som veľmi rád, že NR SR prijala tento zákon, ktorý umožní samosprávam pomôcť tenisovým klubom formou odpustenia dane z nehnuteľností (napr. zo športových tenisových hál). Mohla by to byť významná pomoc pre rozvoj tenisu na Slovensku."

Zákon č. 470/2021 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, je účinný od 11.12.2021.

 

Vložené: 25. 11. 2021       Kategória: Aktuality
 
news img

AO: Vyžrebovali kvalifikáciu

V nedeľu v Melbourne vyžrebovali kvalifikáciu prvého grandslamového turnaja roka Australian Open. Predstaví sa v nej sedem slovenských reprezentantov - piati muži a dve ženy. V mužskom pavúku to budú Andrej Martin, Norbert Gombos, Jozef Kovalík, Filip Horanský a Lukáš Lacko. Martinovi s Gombosom iba tesne ušla účasť v hlavnej súťaži, patria im prvé dve miesta pod čiarou. Zo žien budú o postup do hlavnej súťaže bojovať Viktória Kužmová a Rebecca Šramková.

Istú účasť v hlavnom pavúku majú zo Slovákov Alex Molčan, Anna Karolína Schmiedlová a Kristína Kučová.

09. 01. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Lacko v Quimperi skončil

Lukáš Lacko sa neprebojoval do štvrťfinále dvojhry na challengeri 80 vo francúzskom Quimperi (45 730 EUR tvrdý povrch hala). V osemfinále nestačil na piateho nasadeného Kanaďana Vaseka Pospisila a podľahol mu 4:6, 3:6 za 71 minút. Tridsaťštyriročný rodák z Piešťan ťahal v súboli s Pospisilom za kratší koniec aj v druhom vzájomnom zápase.

27. 01. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Lacko ďalej, Horanský nie

Lukáš Lacko (na snímke) sa prebojoval do druhého kola dvojhry na challengeri 80 vo francúzskom Quimperi (45 730 EUR tvrdý povrch hala). V úvodnom kole si poradil s Nemcom Matsom Moraingom a zdolal ho 6:3, 7:5 za 76 minút. Ďalším súperom tridsaťštyriročného rodáka z Piešťan bude nasadená päťka Vasek Pospisil z Kanady. 

25. 01. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Reprezentačný výjazd hráčov do 14 rokov v Tarbes

Leon Sloboda sa prebojoval z trojkolovej kvalifikácie do hlavnej súťaže na turnaji hráčov do 14 rokov, ktorý nesie prívlastok Super Category. Vo francúzskom meste Tarbes ho počas kvalifikácie viedol reprezentačný tréner mládeže Rudolf Horváth. Okrem Slobodu sa v kvalifikácii predstavila aj Lea Belanská, ktorá sa však do hlavného pavúka neprebojovala.

25. 01. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

AO: Polášek titul neobháji

Filip Polášek s Austrálčanom Johnom Peersom neuspeli vo štvrťfinále štvorhry na grandslamovom Australian Open (75 000 000 AUD, tvrdý povrch vonku). Ako turnajové päťky prehrali s tretím nasadeným španielsko-argentínskym párom Marcel Granollers, Horacio Zeballos 6:7(5), 4:6 za 108 minút. Slovensko tak prišlo v Melbourne aj o posledné želiezko. Polášek neobháji deblový titul z vlaňajška, keď triumfoval po boku Chorváta Ivana Dodiga.

25. 01. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

AO: Kužmová v debli končí

Viktória Kužmová s Ruskou Verou Zvonariovovou neuspeli v osemfinále štvorhry na grandslamovom Australlian Open v Melbourne (75 000 000 AUD, tvrdý povrch vonku). Napriek sľubnému úvodu prehrali ako turnajové šestnástky s druhým nasadeným japonským párom  Šuko Aojamová, Ena Šibaharová 6:1, 5:7, 3:6 za 128 minút.

24. 01. 2022
Aktuality Více zde