Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Polášek sa lúčil s profi kariérou

Grandslamový šampión z Australian Open 2021 Filip Polášek dal v nedeľu druhú a definitívnu bodku za svojou úspešnou tenisovou kariérou. V exhibícii Game – Set – Match na antukových dvorcoch bratislavského Slovana si 39-ročný slovenský deblový špecialista zahral vo štvorhre s hráčmi, ktorí zohrali v jeho živote na kurtoch významnú úlohu.
Polášek sa naposledy predstavil v súťažnom zápase na grandslamovom turnaji vo Wimbledone, kde sa dostal v roku 2022 do štvrťfinále s Austrálčanom Johnom Peersom. Pre svoju rozlúčkovú exhibíciu zobral opätovne do ruky raketu a počas uplynulých dní trénoval. „Užil som si to naozaj. Nesmierne si vážim, že chalani došli a v živote som si nedokázal predstaviť, že takíto hráči môžu prísť na Slovensko a byť naraz v jednom areáli. Boli tu štyria grandslamoví víťazi, vrátane môjho trénera Leoša Friedla. Bol tu Igor Zelenay, s ktorým som nikdy v živote neprehral v Davis Cupe. Boli tu ľudia, ktorí sú blízki môjmu srdcu. Bolo to neuveriteľné a nesmierne si vážim každého jedného, ktorý bol v tomto areáli a všetkých, ktorí ma celý život podporovali a povzbudzovali. Už len to, že si našiel čas človek, ktorý vyhral viac ako 100 turnajov, respektíve človek, ktorý hral pred týždňom štvrťfinále na grandslame a dva dni dozadu hral na tráve a letí kvôli vám cez polku Európy a musí si to celé prispôsobiť. Znamená to veľmi veľa a ich slová hrejú o to viac. Bol som veľmi rád, že som ich videl. Bolo veľmi príjemné sa opäť s nimi stretnúť,“ uviedol Polášek po svojom rozlúčkovom zápase.
Bývalý reprezentant Slovenska ukončil vo veku 39 rokov druhýkrát hráčsku kariéru. Pôvodne sa tak stalo už v roku 2013 pre problémy s platničkami, no o päť rokov neskôr sa k profesionálnemu tenisu vrátil. Na svojom konte má 17 turnajových titulov, z ktorých najvýraznejšie vyčnieva triumf na grandslamovom turnaji Australian Open 2021 s Ivanom Dodigom. Polášek je len druhým Slovákom s výhrou na podujatiach tzv. „veľkej štvorky“. Vo svetovom rebríčku deblistov bol najvyššie na siedmej pozícii, zápasovú bilanciu mal pozitívnu – 283 výhier a 191 prehier. „Bolo to náročné, prešiel som si ťažkými fázami aj v súkromnom živote. Myslím si, že rozlúčka prišla v správnom čase. Všetko je tak, ako malo byť. Som rád za to, ako to dopadlo a teší ma tiež to, ako sa život vyvíja. Momentálne si to užívam,“ vyjadril sa Polášek ku kariére po tenise. (stz, tasr)
FOTO: tasr

Vargová v Bukurešti prehrala
Nina Vargová nepostúpila do druhého kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ITF WTT W75 v Bukurešti (60 000 USD, antuka vonku). Úspešná kvalifikantka nestačila v prvom kole na druhú nasadenú Mariu Lourdes Carleovú z Argentíny a podľahla jej 1:6, 4:6 za 109 minút. Zverenka trénerky Zuzany de Widt a kondičného Ladislava Olasza pokračuje na turnaji ešte vo štvorhre, spolu s Ruskou Kseniou Zajcevovou sú už vo štvrťfinále.

ME U14: Slováci majú striebro!
Slovenskí reprezentanti získali strieborné medaily na letných majstrovstvách Európy tímov do 14 rokov (30. júna - 2. júla, Valencia, Španielsko). Družstvo v zložení Max Lörinčík, Andrej Adamović a Martin Čellár pod vedením kapitána Martina Zathureckého nestačilo vo finále na domáci výber Španielska a podľahlo mu 1:2. Rozhodnuté bolo už po dvojhrách, na štvorhru Španieli za rozhodnutého stavu nenastúpili.
Pre slovenských chlapcov vo vekovej kategórii do 14 rokov je to historická strieborná medaila, nakoľko sa na ME od začiatku súťaže v roku 1979 prebojovali do finále vôbec po prvý raz.

Gombos do druhého kola v Troyes
Norbert Gombos postúpil do druhého kola dvojhry na challengeri 50 vo francúzskom meste Troyes (54 000 eur, antuka vonku). V úvodnom kole zvíťazil nad holandským kvalifikantom Nielsom Viskerom a hladko ho zdolal 6:1, 6:3 za 69 minút. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Ladislava Olasza si v ďalšom kole zmeria sily opäť s kvalifikantom, domácim hráčom Tristanom Lamasinem.

ME U14: Slováci zabojujú o titul!
Slovenskí reprezentanti postúpili do finále na letných majstrovstvách Európy tímov do 14 rokov (30. júna - 2. júla, Valencia, Španielsko). Družstvo v zložení Max Lörinčík, Andrej Adamović a Martin Čellár pod vedením kapitána Martina Zathureckého zvíťazilo v semifinále nad výberom Nemecka 2:1. Po dvojhrách bol stav nerozhodný 1:1, bod pre Slovensko získal Andrej Adamović. O postupujúcom tak rozhodovala záverečná štvorhra, v ktorej víťaznú radosť pre Slovensko vybojovali Adamović s Lörinčíkom. Pre slovenských chlapcov vo vekovej kategórii do 14 rokov je to prvá finálová účasť na ME o začiatku súťaže v roku 1979.

Sloboda finalistom dvojhry na turnaji ITF J200 v Plzni
Leon Sloboda sa bez straty setu prebojoval do finále dvojhry na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J200 v Plzni. V súboji o titul však ťahal za kratší koniec s Ukrajincom Heorhiom Shylovom a podľahol mu vo vyrovnanom zápase 6:2, 6:7(3), 5:7. Šestnásťročný hráč má na svojom konte doposiaľ tri singlové a dva deblové tituly na juniorskom okruhu ITF.

W: Šramkovej koniec v prvom kole
Rebecca Šramková nepostúpila do druhého kola dvojhry na treťom grandslamovom turnaji roka vo Wimbledone (53 500 000 GBP, tráva vonku). V úvodnom kole nestačila na dvadsiatu prvú nasadenú hráčku Beatriz Haddadovú Maiovú z Brazílie a podľahla jej 6:7(7), 4:6 za 123 minút. Pre zverenku trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza to bola druhá účasť v hlavnom pavúku trávnatého grandslamu, vlani rovnako neprešla cez úvodnú prekážku. Dvadsaťosemročná hráčka Národného tenisového centra na turnaji nekončí, po boku Češky Lindy Noskovej si zahrá ešte štvorhru.