Polášek zostal bez finále

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Polášek zostal bez finále

Filip Polášek s Chorvátom Ivanom Dodigom prehrali v semifinále štvorhry na grandslamovom turnaji Australian Open Australian Open (71 000 000 AUD, tvrdý povrch vonku). Štvrtá nasadená dvojica nestačila na domáci pár Max Purcell, Luke Saville a podľahla mu 7:6 (7), 3:6, 4:6. Poláškovi sa v zápase vôbec nedarilo na podaní, päťkrát za sebou stratil svoj servis. Semifinálovou účasťou vyrovnal 34-ročný zvolenský rodák svoje doterajšie grandslamové maximum z lanského Wimbledonu.

V úvode zápasu si Polášek s Dodigom i Austrálčania bez problémov vyhrávali svoje podania. Za stavu 3:2 sa chorvátsko-slovenský tandem po dvoch skvelých reakciách slovenského reprezentanta na sieti dostal k prvému brejkbalu, no Purcell so Savillom ho odvrátili. V deviatom geme mali šancu na zisk súperovho podania Purcell so Savillom, Polášek však vytiahol kvalitný prvý servis a o osude setu napokon rozhodol tajbrejk. V ňom mali Austrálčania k dispozícii dva setbaly, no nevyužili ich. Saville spravil za stavu 7:7 dvojchybu a slovensko-chorvátsky pár následne využil hneď prvý setbal.

V druhom dejstve sa Purcell so Savillom výrazne zlepšili na returne, v druhom geme čistou hrou zobrali Poláškovi podanie a po potvrdení brejku si vybudovali náskok 3:0. Vlaňajší wimbledonskí semifinalisti síce následne znížili na 2:3, no v šiestom geme Polášek na podaní opäť nezískal ani fiftín a druhý set sa stal korisťou Purcella so Savillom. V deviatom geme využili Austrálčania v poradí piaty setbal.

Aj na začiatku rozhodujúceho dejstva Polášek prišiel o servis. V ďalšom geme sa vďaka výbornej hre Dodiga podaril nasadeným štvorkám rebrejk, no za stavu 2:2 Polášek opäť zlyhal na servise a Purcell so Savillom, ktorí v minulom roku hrávali najmä na challengeroch, boli blízko k životnému úspechu. Polášek s Dodigom síce ešte vyrovnali z 2:4 na 4:4, no slovenský tenista v deviatom geme piatykrát v sérii prišiel o podanie a austrálski držitelia voľných kariet, ktorí od októbra 2019 nenašli premožiteľa, už dotiahli zápas do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenili v poradí druhý mečbal. Vo finále nastúpia v nedeľu ráno proti americko-britskému páru Rajeev Ram, Joe Salisbury.

Polášek po semifinálovej prehre neskrýval sklamanie. "Bol to taký čierny deň, ťažko sa to hodnotí. V prvom sete sme si všetci relatívne ľahko držali servis, nedávali sme do kurtu veľa returnov. Hrali sme s Ivanom taký náš klasický tenis, čakali sme na chybu súperov, ktorá neprišla. V tajbrejku sme však zahrali dobre. V druhom sete sa trochu posunulo slnko. Mal som ho v nadhode, nič som nevidel, Päťkrát za sebou som prehral podanie, čo rozhodlo o našej prehre. Returnoval sme oveľa lepšie ako v úvodnom dejstve a myslel som si, že to zvládneme, no nestalo sa tak. Skúšal som všetko, 20 rôznych nadhodov, no nevychádzalo mi to," povedal pre TASR slovenský Tenista roka 2019.

Celkovo hodnotí Polášek turnaj úspešne. "Teraz je ťažké vidieť to pozitívne, no myslím si, že začiatok sezóny bol pre nás dobrý a môžeme byť spokojní. S Ivanom nám vychádzajú naše veci. Na turnaji v Adelaide sme postúpili až do finále, na Australian Open do semifinále. Získali sme 900 bodov. Semifinálová prehra v Melbourne ma však škrie. Ak človek štyri a pol zápasu ani raz nestratí servis a potom ho prehrá päťkrát za sebou, je náročné sa cez to preniesť."

Polášek je, napriek semifinálovej prehre na Australian Open, priebežne na 5. mieste delbového rebríčka ATP - najvyššie v kariére. V pondelňajšom vydaní zostane na piatom mieste len ak Salisbury, Ram prehrajú vo finále štvorhry Australian Open. Ak britsko-americký pár získa titul, Polášek klesne na 7. miesto. (stz, tasr)

Vložené: 30. 01. 2020       Kategória: Aktuality

Hrunčáková v Slovinsku ďalej

Viktória Hrunčáková postúpila do štvrťfinále dvojhry na turnaji ITF WTT W50 v slovinskej Murskej Sobote (40 000 USD, tvrdý povrch v hale). Druhá nasadená hráčka otočila vývoj druhého kola s Ruskou Polinou Jatčenkovou a zdolala ju 3:6, 6:2, 7:6(2) za 140 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka si v súboji o postup do semifinále zmeria sily s Britkou Katy Dunneovou.