Šestnástka na zimný vrchol

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Šestnástka na zimný vrchol

O víťazstve juniorov Slovenska do 16 rokov v kvalifikačnej skupine Winter Cupu napísal pre našu stránku František Horváth, ktorý ako tréner a kapitán viedol chlapcov v Turecku a pôjde s nimi aj na finálový vrchol vo Francúzsku 15.-17.2.2013.

Vedeli sme že v našej skupine je viac kvalitných tímov a kandidátov na postup. Medzi najväčších patrili Španielsko, Chorvátsko, Česko a Holansko. Nechcel som, aby sme boli v polovici pavúka so Španielskom, ktorých som považoval za najväčších kandidátov na víťazstvo. Žreb nám do prvého kola určil druhé nasadené Chorvátsko.

Slovensko - Chorvátsko 2:1

Na prvý zápas nastúpil Alex Molčan. Od prvej lopty bol zápas vyrovnaný. Alex bol lepší od základnej čiary. Súper mal lepší servis. Náš hráč mal viac šancí zobrať súperovi podanie, no ten si ním vedel pomôcť v dôležitých momentoch. A tak si obaja držali servis až do tajbrejku. Ten lepšie zvládol Alex. V druhom geme druhého setu však prišiel o podanie pre menší výpadok koncentrácie. Súper tak podával na 3:0. Aj s trochou šťastia sa Alexovi podarilo vziať mu podanie a znížiť na 1:2. Tento dôležitý gem Alexa upokojil, stal sa lepším hráčom, podarilo sa mu súpera opäť brejknúť a za stavu 5:4 podával na víťazstvo v zápase. Bol to vyrovnaný gem, s dlhými výmenami, no za kratší koniec napokon ťahal súper a Alex zaslúžene zvíťazil 2:0 na sety. Na ďalší zápas nastúpil Patrik Néma. Skúsenejší súper bol v prvom sete lepší. Hral rýchlo a presne. Vedel si pomôcť volejom a aj to mu pomohlo vyhrať prvý set 6:3. Ak chcel Paťo so súperom držať krok, musel pridať na razancii a zlepšiť pohyb. Postupne sa mu to začalo dariť, hra sa vyrovnala a náš tenista mal navrch. Vďaka zlepšenej hre sa mu podarilo vziať súperovi dva razy servis a vyhrať druhý set po dobrom výkone 6:2. V treťom sete obaja hráči predvádzali výborný tenis. Paťo mal pri súperovom servise 40:0 a šancu ísť do vedenia 3:1. No po dlhom geme si súper servis ustrážil a vyrovnal na 2:2. Od tohto momentu si obaja hráči držali servis až do stavu 8:7 pre Paťa. Za stavu 30:30 sa mu podarilo zahrať dva víťazné returny a dotiahnuť zápas do víťazného konca. Touto dôležitou výhrou sme zdolali druhé nasadené Chorvátsko, postúpili do semifinále, v ktorom nás čakalo Holandsko.

Slovensko - Holandsko 2:1

Na prvý zápas opäť nastúpil Molčan. Bol lepším hráčom, no robil viac nevynútených chýb ako v prvom zápase. Po celý čas viedol a mohol poľahky prvý set vyhrať, no nevyužil šance, ktoré mu súper ponúkol. Mal tri - na 4:1 a 5:2, no nevyužil ani jednu. Za stavu 5:4 podával na víťazstvo v sete, ale servis prehral a zbytočne zápas zdramatizoval. Napokon set vyhral 7:5. Úvod druhého setu bol navlas rovnaký ako prvý. Nevyužité brejkbaly na 4:1 a 5:2. V závere setu bol lepším hráčom Alex a vyhral 6:3. Dokázal, že aj keď nehrá svoj najlepší tenis, vie dôležitý zápas dotiahnuť do víťazného konca.
Do druhého zápasu opäť nastúpil Patrik Néma. Holanďan bol veľký favorit, čo dokazoval hneď v úvode zápasu. Už pri druhom pokuse Paťa brejkol a šiel do vedenia 4:1. Tento jeden brejk stačil na to, aby vyhral prvý set 6:3. V druhom sa hra vyrovnala. Paťo sa stal rovnocenným súperom. Síce za stavu 4:4 si prehral servis, no súperovi vzal hneď ďalší, a tak sa rozhodovalo až v tajbrejku. Tam mal viac šťastia Holanďan a vyrovnal na 1:1.
Na štvorhru nastúpili Molčan s Némom. Začali ako z učebnice, dva razy zobrali súperom servis a pomerne rýchlo vyhrali prvý set 6:1. Druhý set bol vďaka zlepšenej hre Holanďanov vyrovnanejší. Jeden brejk rozhodol o víťazstve Holanďanov 6:3. V treťom sa bojovalo o každú loptu, išlo o veľa, nervozita rástla na jednej aj druhej strane. Za stavu 4:4 sa našej dvojici podarilo zlomiť servis súpera a podávať na víťazstvo v zápase. V dlhom a napínavom geme chlapci premenili tretí mačbal, prebojovali sa do finále a zabezpečili si postup medzi osem najlepších krajín Európy.

Slovensko - Španielsko 2:1

Vo finále sme sa stretli s prvým nasadeným Španielskom. Alex Molčan mal viac-menej celé stretnutie pevne pod kontrolou. Striedal síce lepšie momenty s horšími, no bol lepším hráčom a zaslúžene zvíťazil v dvoch setoch. Na posledný zápas dvojhry som nominoval Alexa Gajdicu. Čakal ho kvalitný hráč, Španielska jednotka. Úvod zápasu naznačil, že bude Alexa stáť veľa síl každá jedna vyhratá lopta. Výmeny boli dlhé, väčšinou ich vyhrával Španiel. Robil minimum chýb, vedel si pomôcť podaním a nemal problém vyhrať Gajdicovo. Náš tenista sa síce snažil, no na dobre hrajúceho Španiela nemal a prehral ľahko v dvoch setoch 1:6, 0:6.
Čakala nás ťažká štvorhra. Vedeli sme, že vyhrať ju bude veľmi náročné. Španieli sú zohratá dvojica. Deň pred naším zápasom zdolali hladko český pár v dvoch setoch. Španieli začali tak ako sme čakali, aktívnou hrou a dobrými volejmi. No Néma s Molčanom v ničom nezaostávali, držali si servis a využili chvíľkové zaváhanie súpera. Jeden brejk rozhodol a prvý set bol náš. V druhom pokračovali chalani vo výbornom výkone. Bojovalo sa o každú loptu. Španieli nechceli pripustiť porážku, no naši išli odhodlane za víťazstvom. V piatom geme sa našej dvojici podarilo brejknúť súpera a ísť do vedenia 3:2. Po vyhratom podaní nášho páru sme mali dva brejkbaly na 5:2, ale súper si aj s trochou šťastia servis vziať nenechal. Vyhratým servisom sme šli do vedenia 5:3 a pokúsili sa vziať súperom servis a rozhodnúť o našom víťazstve. V závere gemu mali naši hráči pevnejšie nervy, gem vyhrali a stali sa tak víťazmi tejto kvalifikačnej skupiny.
S výkonmi a výsledkami našich hráčov som bol nadmieru spokojný. Našou najväčšou oporou bol Alex Molčan ktorý zvíťazil vo všetkých svojich zápasoch. Musím pochváliť aj Patrika Nému. Ten sa na takomto podujatí zúčastnil prvý raz a svojou dobrou hrou dokázal podržať náš tím. Tretí do partie bol Alex Gajdica, ktorému som, žiaľ, toľko priestoru ako prvým dvom nedal.
František Horváth, kapitán SR

Vložené: 08. 02. 2013       Kategória: Aktuality

Hrunčáková v Slovinsku ďalej

Viktória Hrunčáková postúpila do štvrťfinále dvojhry na turnaji ITF WTT W50 v slovinskej Murskej Sobote (40 000 USD, tvrdý povrch v hale). Druhá nasadená hráčka otočila vývoj druhého kola s Ruskou Polinou Jatčenkovou a zdolala ju 3:6, 6:2, 7:6(2) za 140 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka si v súboji o postup do semifinále zmeria sily s Britkou Katy Dunneovou.