• PEUGEOT
  • COOP JEDNOTA
  • J&T BANKA
  • JANDL

Slovensko má na čom stavať

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Slovensko má na čom stavať

 
news img

Slovenský tenis sa môže pozerať do budúcnosti s optimizmom, v uplynulých dňoch zaznamenal úspechy na dvoch významných mládežníckych podujatiach. Na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici získal zlato v dvojhre dievčat i v mixe, na majstrovstvách Európy do 18 rokov vo francúzskom Granville obsadili dievčatá druhé miesto a chlapci štvrté.

Oba najcennejšie kovy zariadila pre slovenskú výpravu v Banskej Bystrici Renáta Jamrichová. V mixe triumfovala spoločne s Danielom Balaščákom. "Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo potešiť divákov. Najväčšiu radosť som pocítila priamo na kurte a už teraz mi chýba pocit nastupovať pred takou kulisou. Atmosféra bola úžasná," povedala na tlačovej konferencii v Bratislave slovenská tenisová nádej.

Spokojnosťou sršal aj jej tréner Ján Matúš: "Sám som nečakal, aký bude mať tento úspech dopad na športovú verejnosť. Sledovalo to veľa ľudí. Bola to výnimočná akcia, v podstate naša malá domáca olympiáda. Nebolo jednoduché na podujatí uspieť. Hrali sa aj tri zápasy denne, navyše v 36-stupňovej horúčave. Môžem povedať, že som hrdý tréner."

Druhé miesto na ME vybojovalo trio Nikola Daubnerová, Nina Vargová a Irina Balus. "Na turnaji išlo o prestíž, nie o body do rebríčka. Dievčatá boli fantastické, hrdo reprezentovali seba aj svoju krajinu. Na turnaji v minulosti triumfovali aj grandslamové víťazky Emma Raducanuová, Barbora Krejčíková či úradujúca wimbledonská šampiónka Jelena Rybakinová. Druhé miesto je výborný výsledok," prízvukoval tréner dievčenského tímu Martin Zathurecký.

Slovenky nestačili na šampionáte iba na súperky z Balkánu. "Dievčatá z Bulharska nám na podujatí dvakrát ukázali, že boli lepšie a zaslúžili si zvíťaziť. Turnaj sme si užili a dôležité bolo, že sme dali do toho všetko. Ďakujem Ninke aj Irine za skvelé chvíle, rovnako nášmu trénerovi, že to s nami vydržal," poznamenala s úsmevom Daubnerová.

Mladí Slováci pod vedením kapitána Ľubomíra Kurhajca mali na turnaji pozíciu nasadenej štvorky a trio Peter Benjamín Privara, Peter Naď a Michal Krajčí papierové predpoklady naplnilo. Prvá pozícia pod stupňami víťazov zamrzela, no štvrté miesto hodnotí tím ako dobrý výsledok, ktorý je motiváciou do ďalšej práce. "Vieme, že sa máme ešte zlepšovať. Verím však, že sme na dobrej ceste stať sa dobrými hráčmi," vyhlásil Privara.

Mladým tenistom prišiel osobne pogratulovať k úspechom aj bývalý slovenský tenisový reprezentant Karol Kučera, v súčasnosti už splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport. "Tenisové hnutie si prešlo ťažším obdobím a čelilo kritike. Teraz sa však začína ukazovať, že hráči v kluboch naozaj napredujú. Môžeme im za to jedine poďakovať. Opäť sa potvrdilo, že projekt NTC má zmysel. Všetkým hráčom blahoželám a verím, že sú medzi nimi budúci hráči daviscupového či fedcupového tím Slovenska."

Výsledky mladých tenistov sú povzbudením aj pre nového prezidenta Slovenského tenisového zväzu. "Máme z toho radosť. Budeme sa snažiť, aby sa výsledky z juniorov zúročili aj v ďalších rokoch," výstižne povedal Miloslav Mečíř. (stz, tasr)

FOTO: tasr

 

Fotogaléria

  • Miloš Mečíř a tím chlapcov U18

     Miloš Mečíř a tím chlapcov U18

  • Renáta Jamrichová a Ján Matúš

     Renáta Jamrichová a Ján Matúš

  • Karol Kučera, Miloslav Mečíř

     Karol Kučera, Miloslav Mečíř

 
 
Vložené: 05. 08. 2022       Kategória: Aktuality
 
news img

ME U12: Slovenky majú zlato!

Slovenské dievčatá získali zlaté medaily na majstrovstvách Európy tímov do 12 rokov. Družstvo v zložení Sofia Rachel Kočišová, Viktória Nováková a Nina Košická pod vedením kapitána Juraja Nemčeka zvíťazilo vo veľmi vyrovnanom finále nad rovesníčkami z Rumunska 2:1.

Slovenky dostala do vedenia 1:0 Viktória Nováková, ktorá zdolala Mariu Valentinu Popovú 6:4, 6:4 a udržala si tak singlovú neporaziteľnosť počas celého turnaja. Na druhú dvojhru nastúpila Sofia Rachel Kočišová. S Andreeou Olariovou však prehrala 6:7(2), 2:6 a tak sa o majsterkách Európy muselo rozhodnúť vo štvorhre.

07. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Kužmová v singli bez hlavnej

Viktória Kužmová sa neprebojovala do hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ITF WTT W60 v Bronxe (60 000 USD, tvrdý povrch vonku). Trinásta nasadená hráčka nestačila vo finále kvalifikácie na šestku eliminačného pavúka Anastasiu Gasanovovú z Ruska a podľahla jej 3:6, 2:6 za 81 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka pokračuje na turnaji ešte vo štvorhre. Spolu s Ukrajinkou Katerynou Baindlovou zabojujú proti ruskému tandemu Gasanovová, Selechmetevová.

16. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Kužmová o hlavnú v Bronxe

Viktória Kužmová zabojuje o hlavnú súťaž dvojhry na turnaji ITF WTT W60 v Bronxe (60 000 USD, tvrdý povrch vonku). Trinásta nasadená hráčka si v úvodnom kole kvalifikácie poradila s Francúzkou Tessah Andrianjafitrimovou a zdolala ju 3:6, 6:1, 10-7 za 92 minút. Zverenka trénera Tomáša Hrunčáka a kondičného Kristiána Cupáka si vo finále eliminácie zmeria sily so šestkou pavúka Anastasiou Gasanovovou z Ruska.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Molčan v Cincinnati vypadol

Alex Molčan nepostúpil do druhého kola dvojhry na turnaji ATP Masters 1000 v americkom Cincinnati (6 971 275 USD, tvrdý povrch vonku). Zverenec trénerov Mariána Vajdu, Karola Becka a kondičného Dávida Olasza nestačil v úvodnom kole na trinásteho nasadeného Argentínčana Diega Schwartzmana a prehral 7:5, 4:6, 2:6 za 157 minút.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Schmiedlová v singli končí

Anna Karolína Schmiedlová sa neprebojovala do druhého kola dvojhry na turnaji WTA 125 vo Vancouveri (115 000 USD, tvrdý povrch vonku). Zverenka trénera Ladislava Simona a kondičného Ladislava Olasza nestačila v úvodnom kole na piatu nasadenú Švédku Rebeccu Petersonovú a podľahla jej 2:6, 2:6 za 91 minút.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde
 
news img

Depešová s titulom z ITF J5 v Slovenskej Ľupči

Soňa Depešová získala svoj prvý titul na juniorskom okruhu ITF. Na turnaji v Slovenskej Ľupči nenašla vo dvojhre premožiteľku a vo finále zdolala Češku Kateřinu Hajnú 6:3, 6:2. Štrnásťročná talentovaná hráčka prešla celým turnajom bez straty jediného setu. Finále dievčenskej štvorhry bolo čisto slovenskou záležitosťou. Z titulu sa tešili Lilly Cvanciger s Ester Gonosovou, ktoré zdolali Ivanu Grešovú s Teréziou Perháčovou 4:6, 7:5, 10-3.

15. 08. 2022
Aktuality Více zde