• PEUGEOT
 • J&T BANKA
 • COOP JEDNOTA
 • ADIFEX

V Košiciach slávnostne poklepali základný kameň na výstavbu NTC

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » V Košiciach slávnostne poklepali základný kameň na výstavbu NTC

 
news img

Na mieste bývalého futbalového ihriska medzi Popradskou a Brnenskou ulicou sa dnes začalo s výstavbou Národného tréningového centra (NTC) Košice. Uskutoční ju bratislavská spoločnosť Adifex,a.s., ktorá spomedzi piatich firiem uspela s najnižšou cenou 14 999 998 eur bez DPH vo verejnom obstarávaní.

Ich ponuka bola o 16,2 percenta nižšia než predpokladaná hodnota zákazky. Investorom je akciová spoločnosť NTC Košice, a.s., ktorej akcionármi sú Slovenský tenisový zväz s podielom 51% a Mesto Košice so 49-percentným podielom.

 

Loptičky a košíky by tam mali svišťať už koncom budúceho roka 

Vláda SR prostredníctvom ministerstva financií uvoľnila na výstavbu NTC 9 miliónov eur. Zvyšnú sumu na polovicu doplatia zo svojho rozpočtu mesto Košice a STZ. Využívať by ho mala talentovaná mládež z východného Slovenska a slúžilo by zároveň ako športové centrum pre obyvateľov Košíc a blízkeho okolia. Ukončenie výstavby NTC a jeho uvedenie do prevádzky je naplánované v závere budúceho roka.

Základný stavebný kameň košického NTC dnes slávnostne poklepal prezident STZ a olympijský víťaz Miloslav Mečíř, úspešná tenistka Janka Čepelová, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport a poslanec NR SR Karol Kučera (OĽaNO), vedenie mesta Košice, KSK, mestskej časti Západ, ďalší predstavitelia Slovenského tenisového zväzu, Slovenského zväzu bedmintonu, zástupcovia zhotoviteľa a projektanta NTC Košice.

Prezident STZ Miloslav Mečíř privítal, že tenisové talenty z celého východu budú mať v NTC možnosti nielen na kvalitný tréning. "Som veľmi rád, že môžeme byť účastníkmi takéhoto významného momentu. Východné Slovensko a mesto Košice si to zaslúžia, lebo dlhé roky produkovali významných športovcov a veľké talenty. Chcem, aby NTC slúžilo nielen mladšej generácii, ale deti si mohli realizovať svoje sny. Máme pred sebou veľkú výzvu a dúfajme, že pred sebou aj lepšiu budúcnosť. Verím, že na nové NTC budeme môcť byť všetci hrdí a bude slúžiť hlavne pre našu mládež," skonštatoval.

Primátora teší ďalší rozvoj športovej infraštuktúry

Podľa primátora mesta Jaroslavova Polačeka (nezávislý) je dnešné spustenie výstavby NTC je ďalším kamienkom do mozaiky investícií do rozvoja športovej infraštruktúry v Košiciach. Pripomenul, že od začiatku tohto roka funguje Košická futbalová aréna a v súčasnosti panuje čulý stavebný ruch pri rekonštrukcii Angels arény a prekrytí vodnopólového bazéna na „čéhačku“, ktoré je predprípravou pre vznik Národného centra plaveckých športov. Okrem toho budúci týždeň začína mesto s modernizáciou atletického oválu a výstavby nového ihriska pre malý futbal na ZŠ Starozagorská.

„Teší ma, že sa nám podarilo dohodnúť so všetkými zainteresovanými vrátane obyvateľov tejto lokality a môžeme dnes začať s výstavbou moderného športoviska. Kým od nežnej revolúcie v meste možnosti zahrať si tenis ubúdali, vďaka výstavbe NTC konečne pribudnú. Naši najlepší tenisti z východu republiky tak už nebudú musieť odchádzať do hál v Bratislave. Viac kurtov pre tenis a bedminton zlepší dostupnosť týchto športov aj pre mládežnícke tréningy žiakov z našich základných škôl. Verím, že vďaka tréningom v NTC už čoskoro vyrastú nasledovníci tenisky Janky Čepelovej, sestier Schmiedlových, Viktórie Kužmovej alebo účastníka MS v bedmintone Jaroslava Kozáka,“ doplnil primátor.

Aj generálny sekretár STZ Igor Moška sa teší, že sa tento dlho pripravovaný projekt stáva skutočnosťou. „Bude veľkým impulzom pre talentovanú mládež z východného Slovenska a pre celý slovenský tenis. Chcem sa poďakovať vláde SR aj mestu Košice za podporu.“

Upravený projekt výstavby sa stal ekologickejším

Viceprimátor a člen Predstavenstva NTC Košice Marcel Gibóda (nezávislý) ocenil, že na súčasnej podobe NTC mohla participovala verejnosť a vďaka úpravám sa stal aj ekologickejším s väčším počtom zelených plôch. „Som veľmi rád, že obyvatelia tejto lokality v mestskej časti Západ a naši partneri z ministerstva financií a STZ dôverovali nášmu vedeniu mesta Košice pri hľadaní optimálnej alternatívy na realizáciu tohto projektu. V rámci možností mesta a Slovenského tenisového zväzu, je toto najlepšie možné riešenie pre Národné tréningové centrum v Košiciach. Považujem za dôležité, že tento projekt sa po jeho úprave stal zeleným projektom s dodatočnými zelenými riešeniami, ktoré zapadajú do našich snáh o získanie titulu Európske hlavné zelené mesto."

FAKTY O NTC

Na Popradskej ulici malo podľa podpísaného Memoranda medzi vtedajším vedením mesta a STZ z roku 2015 pôvodne vzniknúť Národné tenisové centrum medzinárodného významu. To malo hostiť veľké tenisové turnaje, tímové súťaže alebo rôzne ďalšie športové alebo kultúrne podujatia. Voči takémuto projektu sa spustila petícia, ktorú podpísalo 1 600 obyvateľov najmä z okolitých ulíc. Tí sa obávali najmä zhoršenia sa dopravnej situácie, nedostatku parkovacích miest, menšieho podielu zelene a zvýšenia hlučnosti a prašnosti.

Súčasné vedenie mesta Košice zobralo ich pripomienky do úvahy. Mesto v januári 2021 na svojej webstránke zverejnilo investorom spracovanú novú overovaciu štúdiu výstavby NTC, ku ktorej sa mohla vyjadriť nielen odborná verejnosť, ale aj občania. Došlo tým k splneniu sľubu, ktorý v októbri 2020 počas prerokovania nového memoranda so STZ o spolupráci pri stavbe a prevádzkovaní NTC dali obyvateľom mestskí poslanci aj viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý). 

Poslanci zároveň schválili, že finálny projekt NTC musí byť v súlade so schválenou a verejne prerokovanou overovacou štúdiou. Výstavba bola podmienená aj súhlasným stanoviskom mestskej časti Západ a spracovaním dopravnej, resp. hlukovej štúdie. Až po splnení všetkých týchto podmienok a zapracovaní pripomienok mesta, mestskej časti a samosprávy sa projekt výstavby NTC upravil a zmenil z Národného tenisového centra na Národné tréningové centrum. Problematický podiel zelene, ktorý nedosahoval stanovených 30 percent, výška samotnej haly, celková zastavanosť plochy a počet parkovacích miest už dnes spĺňajú požiadavky mesta. Hlavné stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť koncom mája 2022.

Základom projektu je tenisová hala so 6 kurtami, v ktorej sa počíta s využitím štyroch kurtov pre tenis a na zvyšných dvoch kurtoch bude položených osem bedmintonových povrchov. V pripojenej trojposchodovej prevádzkovej budove budú na prvom podzemnom podlaží šatne a hygienické zariadenia, na prvom nadzemnom podlaží recepcia, kancelárie, reštaurácia a obchodný priestor. Na druhom nadzemnom podlaží bude prevádzka fitness centra so zázemím.

Súčasťou areálu je aj osem vonkajších tenisových kurtov – šesť antukových a dva s tvrdým povrchom. Pre prevádzku objektu postačuje 85 parkovacích miest na úrovni terénu. Autorom architektonického návrhu je Pavol Mrázek, projektovú dokumentáciu a inžiniersku činnosť zabezpečila košická spoločnosť Ento.

 

Fotogaléria

 • Prezident STZ Miloslav Mečíř

   Prezident STZ Miloslav Mečíř

 • Stavebné miesto pre NTC Košice

   Stavebné miesto pre NTC Košice

 • Slávnostné poklepanie kameňa

   Slávnostné poklepanie kameňa

 • M. Mečíř, K. Kučera, I. Moška

   M. Mečíř, K. Kučera, I. Moška

 • Slávnostné poklepanie kameňa

   Slávnostné poklepanie kameňa

 • Základný kameň stavby NTC KE

   Základný kameň stavby NTC KE

 
 
Vložené: 03. 06. 2022       Kategória: Aktuality
 
news img

Pokorný v Alicante o hlavnú

Lukáš Pokorný zabojuje o postup do hlavnej súťaže dvojhry na challengeri 100 v španielskom Alicante (118 000 EUR, tvrdý povrch vonku). Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca hladko zvíťazil v úvodnom kvalifikačnom kole nad siemym nasadeným Ukrajincom Vladyslavom Orlovom a zdolal ho 6:3, 6:0 za necelú hodinu. Vo finále eliminácie vyzve dvojku pavúka Moeza Echarguiho z Tuniska.

01. 10. 2023
Aktuality Více zde
 
news img

Kužmová bez titulu vo dvojhre v Sharm El Sheikhu

Katarína Kužmová sa prebojovala do finále dvojhry na turnaji ITF WTT W15 v egyptskom Sharm El Sheikhu (15 000 USD, tvrdý porvrch vonku). Druhá nasadená hráčka nestačila v súboji o titul na jednotku pavúka Poľku Martynu Kubkovú a podľahla jej 3:6, 0:6 za necelú hodinu. Dvadsaťdvaročná rodáčka z Košíc má na svojom konte doposiaľ štyri singlové tituly z okruhu ITF, tri z nich získala v tomto roku.

FOTO: Instagram Kataríny Kužmovej

01. 10. 2023
Aktuality Více zde
 
news img

Privara finalistom dvojhry v Monastire

Peter Benjamín Privara bol blízko k svojmu prvému singlovému titulu medzi profesionálmi. V pozícii nasadenej štvorky sa na turnaji ITF WTT M15 v tuniskom Monastire (15 000 USD, tvrdý povrch vonku) prebojoval do finále, v ktorom nestačil na trojku pavúka Roberta Cida Suberviho z Dominikánskej republiky a podľahol mu 1:6, 3:6. Devätnásťročný zverenec trénera Lukáša Lacka v NTC má doposiaľ na svojom konte jeden deblový titul, ktorý získal v tomto roku v Budapešti.

01. 10. 2023
Aktuality Více zde
 
news img

ME U16: Pohánková má striebro!

Mia Pohánková získala striebornú medailu vo dvojhre na majstrovstvách Európy hráčov do 16 rokov v talianskej Parme (25. 9. - 1. 10. 2023). V pozícii nasadenej dvanástky nestačila vo finále na trinástku pavúka Jeline Vandrommeovú z Belgicka a podľahla jej 4:6, 3:6. Zverenka trénera Róberta Gašparetza si s Vandrommeovou zmerala sily už po tretí raz v tejto sezóne. Na Winter Cupe ju zdolala v troch setoch, na Summer Cupe s ňou nezískala ani set.

01. 10. 2023
Aktuality Více zde
 
news img

Mihalíková v Pekingu víťazne

Tereza Mihalíková sa spolu s Číňankou Yifan Xu prebojovala do druhého kola dvojhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Pekingu (8 127 389 USD, tvrdý povrch vonku). V úvodnom kole zvíťazili nad piatym nasadeným americko-holandským párom Desirae Krawczyková, Demi Schuursová a zdolali ho 6:4, 1:6, 10-6 za 88 minút.

30. 09. 2023
Aktuality Více zde
 
news img

ME U16: Pohánková o titul!

Mia Pohánková zabojuje o titul vo dvojhre na majstrovstvách Európy hráčov do 16 rokov v talianskej Parme (25. 9. - 1. 10. 2023). V pozícii nasadenej dvanástky zvíťazila v semifinále nad trojkou pavúka Rositsou Denčevovou z Bulharska a zdolala ju 6:2, 6:4. Zverenka trénera Róberta Gašparetza v NTC vyzve vo finále trinástu nasadenú Jeline Vandrommeovú z Belgicka.

FOTO: www.tenniseurope.org

30. 09. 2023
Aktuality Více zde