• PEUGEOT
  • COOP JEDNOTA
  • J&T BANKA
  • JANDL

Rozhovor I. Mošku pre HN

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Rozhovor I. Mošku pre HN

 
news img

Hospodárske noviny priniesli vo štvrtkovom vydaní rozhovor s generálnym sekretárom Slovenského tenisového zväzu Igorom Moškom, ktorý vám prinášame v plnom znení. Dozviete sa v ňom informácie o aktuálnom stave slovenského tenisu, o dopade koronakrízy na fungovanie STZ, ako aj mnoho ďalších zaujímavých postrehov a faktov.

Na prebiehajúcom US Open dohrali slovenskí zástupcovia už po štyroch dňoch. Je to reálny obraz nášho súčasného tenisu?
Účinkovanie našich tenistov na tohtoročnom US Open nemôžeme považovať za úplne vydarené. Na druhej strane nebolo ani neúspešné. Mali sme troch mužov v hlavnej súťaži, pričom Norbert Gombos postúpil premiérovo na grandslamovom podujatí medzi najlepších 64 hráčov. A treba si tiež uvedomiť, že nahradiť odchod takých hráčok ako Cibulková respektíve Rybáriková, nejde zo dňa na deň. Pred US Open sa v NY uskutočnil turnaj kategórie Masters ako náhrada za Cincinnati, kde Viktória Kužmová postúpila do semifinále vo štvorhre, čo je veľký úspech.

V minulosti hráči ako Hrbatý, Kučera či Hantuchová s Cibulkovou končili až v neskoršej turnajovej fáze. Aktuálne však Slovensku chýba tenista svetových parametrov. Prečo?
Áno, momentálne nemáme hráča rebríčkovo atakujúceho svetovú dvadsiatku, ale máme 6 mužov (Martin, Gombos, Kovalík, Kližan, Lacko, Horanský), ktorí majú potenciál sa presadiť hlbšie do Top 100 rebríčka ATP. Verím, že v krátkom čase sa to 2-3 podarí a uhrajú aj nejaký dobrý výsledok na grandslame. Rovnako to platí u žien pre Viktóriu Kužmovú, Annu Karolínu Schmiedlovú, Rebeccu Šramkovú, Kristínu Kučovú, Janu Čepelovú. Málokto si ale uvedomuje, že za posledných 15 rokov sa v tenise svetová konkurencia nesmierne zvýšila. O body do rebríčka ATP či WTA bojuje cca 10-tisíc profesionálov. Predtým, desať rokov späť, to bola polovica. A keďže sme malá krajina, bude pre nás stále ťažšie produkovať hviezdy svetového formátu s takou pravidelnosťou ako kedysi. Bude úspech, keď náš hráč prenikne aspoň do svetovej päťdesiatky rebríčka ATP alebo WTA. Tenis je globálny šport, hrá sa na dobrej úrovni v cca 100 krajinách sveta, na všetkých svetadieloch. Na Slovensku talenty vyberáme z 5000 detí. Veľké krajiny pracujú s úplne inými počtami, desaťnásobne až stonásobne väčšími.

Kade teda vedie cesta nadviazať na predošlé úspechy?
Dlhodobo treba plniť dva ciele. Prvým je zvyšovanie členskej základne detí, druhým veľmi dobrá práca s talentami.

Ako sa to zväzu darí?
Prvý cieľ sa nám darí plniť veľmi dobre, od roku 2016 do roku 2019 sa nám podarilo zväčšiť našu členskú základňu registrovaných hráčov o cca 30%, zo 4 800 na 6 100. Tento nárast tvoria hlavne deti. Je veľmi dobre, že rodičia chcú dávať deti na tenis, že je oň záujem. Problém je, že kým pred desiatimi rokmi 80% rodičov chcelo, aby z ich detí bol nový Kučera, Hrbatý, Hantuchová či Cibulková, dnes 80% rodičov chce iba to, aby sa deti naučili hrať tenis, pravidelne športovali. Ale nechcú zo svojich detí mať profesionálnych športovcov. A cesta k úspešnému tenistovi si vyžaduje nesmiernu obetu rodičov (obetovanie dovolenky, žiadne voľné víkendy, len chodiť s deťmi na turnaje a tréningy). Takýchto rodičov je stále menej. Ale detí máme stále viac, čiže tenis nie je v žiadnej kríze. Práve naopak, rozvíja sa veľmi dobre v 200 kluboch po celom Slovensku.

A čo druhý cieľ - veľmi dobre pracovať s talentami?
Práve kvôli tomuto cieľu sme pred sedemnástimi rokmi postavili Národné tenisové centrum v Bratislave. Aby sme mali kde hrať reprezentačné zápasy v Davis Cupe a vo Fed Cupe a zároveň aby sa stalo miestom prípravy najväčších talentov z celého Slovenska s cieľom vychovať z nich úspešných profesionálov, reprezentantov Slovenska.

Ale občas zaznievajú aj kritické hlasy na prácu trénerov v NTC...
Pozrite sa, tenis je individuálny šport a vždy bude niekto nespokojný. Ale fakty sú jasné. Trénerský tím v NTC na čele s najväčšími trénerskými osobnosťami na Slovensku (Mečíř, Kučera, Kurhajec, Martinec, Simon, Tóth, Sabovčík, Zathurecký, Huber) dosiahol zo svojimi zverencami za sedemnásť rokov 4 juniorské grandslamové finále (Magdaléna Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová, Kristína Schmiedlová, Viktória Kužmová) a 2 víťazstvá na juniorskom grandslame -  Martin Kližan (Roland Garros) a Kristína Kučová (US Open). Z 30 juniorov a 26 junioriek, ktorí za 17 rokov prišli do NTC s cieľom dostať sa do Top 100 ATP a WTA  a prešli viacročnou prípravou, sa to podarilo 6 mužom a 8 ženám, t.j. každý piaty junior a každá tretia juniorka, ktorí prešli prípravou v NTC, sa stali úspešnými profesionálmi. Efektivitu práce s talentami hodnotí aj Medzinárodná tenisová federácia ITF a v tomto ukazovateli zaradila Slovensko medzi 10 najlepších krajín na svete. Čiže NTC pracuje s talentami veľmi dobre.

Koľko hráčov sa aktuálne pripravuje v NTC?
Momentálne 12 mužov a juniorov a 12 žien a junioriek. Práve preto, že chceme vytvoriť podmienky viacerým talentom, STZ prijal rozhodnutie postaviť NTC v Košiciach, pretože na východe Slovenska nám rastie veľmi veľa talentov. Treba im vytvoriť podmienky, aby sa nemuseli sťahovať do Bratislavy.

Zhruba pred dvomi mesiacmi sa do STZ oprel prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. Vyčíta vám, že napriek štvormiliónovej dotácii od štátu nedosahujete adekvátne športové výsledky, no peniaze máte takpovediac aj tak garantované.
Pán Siekel nemal úplné informácie a neskôr sa aj nášmu prezidentovi Tiborovi Mackovi ospravedlnil. Momentálne síce nemáme také skvelé výsledky ako v minulosti, ale vo Fed Cupe sme po marcovom víťazstve nad Veľkou Britániou postúpili na finálový turnaj MS družstiev medzi najlepších 12 tímov sveta. V juniorskom tenise Slovensko obsadilo podľa hodnotenia Európskej tenisovej asociácie za rok 2019 výborné 5. miesto. Skvelé výsledky dosahuje Filip Polášek vo štvorhre. Takže stále má tenis aj veľmi dobré výsledky. A hlavne má perspektívu, pretože v juniorských kategóriách nám rastú veľké talenty (napríklad Peter Benjamín Privara, Peter Naď, Nikola Daubnerová, Nina Vargová a iní).

Koronakríza nabúrala mnohé rozpočtové či investičné plány. Museli ste aj vy upravovať rozpočet smerom nadol?
Odhadovaný výpadok príjmov pre STZ je okolo 500 až 600-tisíc eur. Neuskutočnil sa jesenný Davis Cup ani Fed Cup v Budapešti, rušili sa nám podujatia v NTC. Tieto výpadky sme sa však rozhodli hradiť z našich rezerv a dotácie pre hráčov aj kluby sme zachovali. Tu by som chcel povedať, že STZ pokračuje v masívnej podpore klubov, ktorá vzrástla  zo 150-tisíc ročne v roku 2016 na 900-tisíc v roku 2020. Podobne aj podpora talentov, ktorá vzrástla päťnásobne z 50-tisíc v roku 2016 na vyše 300-tisíc eur v roku 2020. Kluby majú nastavené správne motivácie - mať veľa detí a výsledky - a za to sú odmeňované, podobne ako to nastavil zákon o športe v roku 2016 pre športové zväzy. Ten systém považujeme za dobrý, pretože dáva štátne dotácie za niečo a nie na niečo. Čiže všetky zväzy vedia, že podľa toho ako naplnia verejný záujem v športe, čo je reprezentácia Slovenska a počet športovcov do 23 rokov, podľa toho im bude stanovená štátna dotácia. Tento systém považujeme za správny a podporujeme ho.  

Zväz pripravil počas posledných týždňov sériu piatich domácich turnajov Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna. Koľko vás táto séria vyšla?
Séria stála 125-tisíc eur. Na odmeny hráčov išlo sto tisíc a zvyšných 25-tisíc si podelilo päť organizátorských klubov. Myslím si, že to bol veľmi dobrý impulz pre rozvoj domáceho tenisu. Chceli sme v týchto ťažkých časoch dať šancu zápasovej konfrontácie našim top hráčom a juniorom na turnajoch vo všetkých regiónoch Slovenska.

Tradičným podujatím je aj novembrový turnaj Peugeot Slovak Open v NTC. Bude sa konať aj tento rok?
Áno, chceli by sme ho usporiadať. V tejto chvíli bez divákov. Veríme v kvalitnú medzinárodnú účasť a šancu dostanú aj naše talenty, pre ktoré je to možnosť získať body do svetového rebríčka ATP.

UMIESTNENIE SLOVENSKA V REBRÍČKU TENNIS EUROPE MEDZI PROFESIONÁLMI A JUNIORMI ZA ROK 2019

 

Vložené: 10. 09. 2020       Kategória: Rozhovory
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Greguška

V ďalšom pokračovaní relácie Rozhovory o tenise bol hosťom v štúdiu projektový manažér Slovenského tenisového zväzu Ivan Greguška. Podrobne sme sa venovali výzve Fondu na podporu športu, ktorá bola adresovaná prevádzkovateľom športovej infraštruktúry v snahe o zmiernenie následkov obmedzení súvisiacich s pandémiou ochorenia Covid-19.

17. 05. 2022
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Moška

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu bol tentokrát generálny sekretár STZ Igor Moška. V Rozhovoroch o tenise sme sa spolu venovali hneď niekoľkým témam - výzve Fondu na podporu športu pre prevádzkovateľov športovej infraštruktúry, príchodu trénera svetového kalibru Mariána Vajdu do tímu Alexa Molčana, vylúčeniu Ruska a Bieloruska z Medzinárodnej tenisovej federácie a účasti slovenských hráčov na blížiacom sa grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

10. 05. 2022
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - T. Tóth

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise tentoraz privítali daviscupového kapitána Tibora Tótha. Na začiatku sme sa spätne pozreli na vystúpenie slovenského tímu v kvalifikačnom stretnutí proti Taliansku, ale rovnako sme sa venovali aj nasledujúcemu duelu s Rumunskom. Bude to už desiate stretnutie v rade za sebou, ktoré Slováci odohrajú na domácej pôde.

19. 04. 2022
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - A. Molčan

V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali slovenskú mužskú singlovú jednotku Alexa Molčana. Zhovárali sme sa o jeho ceste do finále na turnaji ATP 250 v marockom Marakéši, o jeho prvom víťazstve nad hráčom z elitnej desiatky, o prieniku do Top 50 hráčov ATP a o mnohom ďalšom. Pozrite si náš zaujímavý rozhovor s dvadsaťštyriročným hráčom Národného tenisového centra.

12. 04. 2022
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - J. Nemček

Témou ďalšej časti Rozhovorov o tenise bolo vzdelávanie trénerov. S hosťom v štúdiu Jurajom Nemčekom, metodikom Slovenského tenisového zväzu, sme sa porozprávali o novinkách na platforme ITF Academy, o plánovaných seminároch pre trénerov na rok 2022 a tiež o pokračujúcej spolupráci Slovenského tenisového zväzu s Fakultou telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského.

09. 03. 2022
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - Alex Molčan a Norbert Gombos o DC

Kvalifikačné stretnutie o postup na finálový turnaj Davisovho pohára Slovensko - Taliansko sa nezadržateľne blíži. Pri tejto príležitosti boli hosťami v štúdiu relácie Rozhovory o tenise dvaja aktuálne najlepší slovenskí singlisti Alex Molčan a Norbert Gombos. O ich vzťahu k reprezentácii Slovenska, príprave na blížiace sa stretnutie proti Taliansku, o atmosfére v tíme - o tom všetkom je náš najnovší rozhovor. A na záver - pozvánka pre fanúšikov na dôležité stretnutie!

01. 03. 2022
Rozhovory Více zde