• PEUGOT
 • NADACIA SPP
 • AXA
 • J&T BANKA
 • COOP JEDNOTA

S Moškom o NTC Košice

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » S Moškom o NTC Košice

 
news img

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška sa po prvý raz od minuloročných komunálnych volieb stretol s novými predstaviteľmi Košíc. Hlavnou témou rokovania bol stav projektu NTC Košice. V našom rozhovore Igor Moška hovorí o genéze vzniku projektu a súčasnom stave jeho realizácie.

Aká je genéza vzniku projektu ?

Projekt NTC Košice bol vždy spoločným projektom Mesta Košice a Slovenského tenisového zväzu. Formálne sa začal pripravovať po podpísaní Memoranda o spolupráci, ktoré schválil VV STZ aj mestské zastupiteľstvo mesta Košice v decembri 2015. O jeho výstavbu sa STZ usiloval už aj v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom jeho prípravy bolo zriadenie regionálneho tréningového centra na východe Slovenska, kde by sa mohli pripravovať mladí talentovaní hráči, pre ktorých nie je možná alebo výhodná príprava v NTC v Bratislave.  Centrum malo  plniť 3 základné úlohy: športová príprava talentovanej mládeže, usporiadanie zápasov tenisovej reprezentácie (Davis Cup, Fed Cup) a tenisové a športové centrum pre obyvateľov Košíc a blízkeho okolia. Neskôr sa k nim pridala aj úloha slúžiť ako športovisko pre podujatie Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2021 (využitie pre tenis, judo a gymnastiku). Z dôvodu projektu bola založená spoločná akciová spoločnosť NTC Košice, a. s., v ktorej má mesto 49% akcií a STZ 51% akcií.

Čo všetko má NTC v Košiciach obsahovať?

Projekt NTC Košice bude obsahovať:

 • tenisová tréningová hala – 4 dvorce 18x36 m, tvrdý povrch
 • bedmintonová hala – 8 dvorcov (s alternatívou 2 tenisových dvorcov za sebou)
 • centrálny dvorec s otvárateľnou strechou (20x40m) + 2 pridružené dvorce (18x36m), antuka, s kapacitou pre 5000 divákov
 • 6 podlažná prevádzková budova (1. PP šatne a sklady, 1. NP vstup + recepcia + bar + obchod, 2. NPgaléria, 3. NP fitness centrum, 4. NP VIP lóže a zázemie, 5. NP administratíva)
 • Vonkajšie tenisové kurty – 4 dvorce, 18x36m
 • Vonkajšie parkoviská – 180 miest
 • Pešie a zásobovacie komunikácie, terénne a sadové úpravy

Aký je súčasný stav realizácie projektu?

Na projekt bolo v auguste 2017 vydané právoplatné územné rozhodnutie. V súčasnosti je stavebné konanie prerušené, dôvodom boli hlavne opakované neodôvodnené odvolania k výrubu stromov, povolenie na výrub nadobudlo právoplatnosť až 10. 1. 2019. Aktuálne prebieha stavebné konanie k dopravným stavbám na špecializovanom stavebnom úrade Mesta Košice a po právoplatne vydanom rozhodnutí bude pokračovať hlavné stavebné konanie na stavebnom úrade. Ostatné rozhodnutia a podklady pre stavebné konanie (okrem dopravy) sú už vydané a právoplatné. Spoločnosť NTC Košice má ako nájomca uzatvorenú platnú nájomnú zmluvu na dotknuté pozemky na dobu 20 rokov, ktorú schválilo mestské zastupiteľstvo na jeseň 2017.

Čo hovoríte na výhrady obyvateľov z tejto lokality proti výstavbe?

Lokalitu Popradskej na Terase navrhol Magistrát mesta Košice, STZ túto plochu akceptoval ako vhodnú pre výstavbu projektu. Ide o bývalé futbalové ihrisko o ploche 2,4 ha, v súčasnosti neudržiavané, s náletovou zeleňou, odpadkami a častými návštevami neprispôsobivých osôb. V územnom pláne ide o plochu určenú na šport. Všetky štúdie, posudky a rozhodnutia, ktoré boli doteraz spracované a vydané, potvrdzujú, že projekt je navrhovaný v súlade s platnými predpismi a normami, a že ho  je ho možné v danej lokalite postaviť. Výhrady obyvateľov k možnej hlučnosti, prašnosti, výrube zelene, parkovacím miestam, resp. doprave pramenia podľa nášho názoru z ich nedostatočnej informovanosti. Výstavba NTC túto lokalitu pozdvihne, pri jeho prevádzke nedôjde k zhoršeniu životného prostredia obyvateľov, ale naopak, k jeho skvalitneniu. Mesto Košice získa pekné moderné športovisko.

Dňa 25. 1. 2019 ste sa stretli s novým vedením mesta Košice.  Aký je výsledok z toho stretnutia?

Išlo o prvé stretnutie s novými predstaviteľmi mesta po minuloročných komunálnych voľbách. Navzájom sme sa informovali o stave projektu, jeho ďalšom pokračovaní a možnostiach oboch strán. Výsledkom stretnutia je dohoda, že dňa 11. 2. 2019 dôjde k ďalšiemu stretnutiu so zástupcami a poslancami mesta, na ktorom by mali byť prediskutované všetky okruhy, ktoré vidia obyvatelia lokality Popradská, aktivisti a poslanci ako problematické.

Aké sú dôvody navýšenia rozpočtu na výstavbu?

K navýšeniu rozpočtu výstavby NTC Košice prišlo z dôvodu, že sa centrálna hala s kapacitou 5-tisíc divákov a 2 tréningové haly upravili tak, aby sa NTC Košice stali moderným multifunkčným objektom s celoročným využitím aj na kultúrne podujatia a na medzinárodné podujatia v iných športoch, napr. už aj počas EYOF 2021. Vznikne moderná multifunkčná aréna s otváracou strechou s celoročným využitím.

Pán primátor Polaček sa dnes v médiách vyjadril, že mesto nemá na NTC Košice peniaze.

Mestské zastupiteľstvo v decembri 2015 schválilo Memorandum o spolupráci, v ktorom sa zaviazalo financovať výstavbu NTC 20-percentným podielom. Toto memorandum platí a dohody by sa mali dodržiavať. Mesto v tom čase schválilo na výstavbu NTC Košice dva milióny eur.

Čo ak sa nepodarí zabezpečiť financie na navýšený rozpočet multifunkčnej arény?

Myslím si, že Košice potrebujú modernú päťtisícovú arénu na športové a kultúrne podujatia. Pri dobrej spolupráci by mohla za dva roky stáť. Nová aréna môže byť jedným z dejísk olympijských hier mládeže EYOF 2021, ale v budúcnosti aj mnohých medzinárodných športových podujatí i zaujímavých koncertov, čo nepochybne skvalitní športový a kultúrny život v Košiciach. Ak sa nám spoločne s Mestom Košice nepodarí zabezpečiť financovanie tohto projektu, bude to veľká škoda hlavne pre Košice. V takom prípade sa STZ vráti k pôvodnému projektu NTC Košice vládou schválenom rozsahu 15 miliónov eur.

Akceptujete, ak mesto navrhne inú lokalitu?

Projekt je v záverečnej fáze prípravy, má vydané územné rozhodnutie, spracovaný realizačný projekt, ukončené verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektu, sme pred záverom stavebného konania. Nie je žiaden racionálny dôvod na zmenu lokality. Takáto zmena by projekt posunula o minimálne 2 roky dozadu (vysporiadanie pozemkov, EIA, územné konanie, stavebné konanie, prepracovanie projektovej dokumentácie) a zároveň by narástli ďalšie náklady s tým spojené. Dúfame, že aj na spomínanom budúcom osobnom stretnutí v Košiciach nakoniec prevážia odborné a racionálne argumenty pred subjektívnymi, a možno aj politickými dôvodmi na zmenu lokality projektu. Verím, že sa nám projekt podarí zrealizovať podľa plánu a v Košiciach pribudne už v roku 2021 pekné moderné športovisko, ktoré bude slúžiť talentovanej mládeži i obyvateľom Košíc.

 

 

Vložené: 28. 01. 2019       Kategória: Rozhovory
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Moška

Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ), bol hosťom v stúdiu televízie STZ. Rozprávali sme sa o nedávno skončenom jubilejnom 20. ročníku medzinárodných majstrovstiev Slovenska v tenise mužov - Peugeot Slovak Open 2019. Z pozície riaditeľa tohto turnaja porozprával, ako bol s uplynulým ročníkom spokojný, čo ho potešilo  a čo by sa dalo do tretieto desaťročia turnaja zmeniť.

13. 11. 2019
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise: V. Habas

V dnešnej rubrike "Rozhovory o tenise" bol hosťom v štúdiu športový riaditeľ STZ Vladimír Habas. Témou boli nedávno skončené majstrovstvá Európy juniorov a ostatné juniorské podujatia, na ktorých slovenskí reprezentanti dosiahli výborné výsledky. Pozrite si ho tu.

26. 08. 2019
Rozhovory Více zde
 
news img

Strešnákovej sa v USA darí

Aktuálne najlepšou slovenskou univerzitnou tenistkou v USA je Katarína Strešnáková (na obr. v strede), ktorá pred odchodom na štúdium bola členkou bratislavského Slovana. V najnovšom rebríčku prvej divízie je na 23. mieste, čo je skvelé postavenie študentky Oklahoma State University patriacej do  TOP 10 v prvej divízii v USA. Katarína spojila tenis so štúdiom a z jej rozprávania cítiť, že to bolo dobré rozhodnutie.

16. 04. 2019
Rozhovory Více zde
 
news img

Moška v rozhovoroch o tenise

Augustové valné zhromaždenie Medzinárodnej tenisovej federácie v Orlande prinieslo prelomové rozhodnutie o zmene formátu Davisovho pohára. Generálny sekretár Igor Moška, ktorý zastupoval STZ na Floride, priblížil v našom rozhovore atmosféru zhromaždenia. Hovoril aj o aktivite nášho zväzu a snahe iniciovať zmeny prijateľné pre slovenský tenis i pre tenisové federácie ďalších krajín, ktoré mali negatívny postoj k návrhu ITF. Radikálne zmeny však v hlasovaní valné zhromaždenie prijalo a už v roku 2019 uvidíme, čo prinesú pre Davisov pohár, ktorý má vyše storočnú tradíciu.

28. 08. 2018
Rozhovory Více zde
 
news img

Horanský v rozhovoroch o tenise

Filip Horanský sa od novembra pripravuje v NTC v skupine vedenej trénermi Karolom Kučerom a Ľubomírom Kurhajcom. V našom rozhovore 25-ročný hráč, ktorý tenisovo rástol v Piešťanoch, hovorí o zlepšení svojej hry v tejto sezóne. To viedlo k vzostupu v rebríčku a ku kariérnemu maximu (255.). Minulý týždeň sa Filip prvý raz prebojoval do challengerového semifinále, predtým sa prvý raz kvalifikoval do hlavného turnaja ATP. Šampión juniorskej štvorhry na Australian Open 2011 by rád rozšíril čiastkové úspechy aj o účasť v kvalifikácii US Open, premiérovej grandslamovej v profesionálnej kariére. Či sa mu to podarí ukážu najbližšie dni.

19. 07. 2018
Rozhovory Více zde
 
news img

Molčan v rozhovoroch o tenise

Alex Molčan, 20-ročný hráč NTC, má za sebou zložité obdobie. Podstúpil operáciu ľavého zápästia, potrápil sa s bolesťami chrbta i brušného svalstva. Od lanského októbra skúšal prvý raz v apríli hrať na turnaji, ale zdravotná pauza sa ešte natiahla a až teraz sa chystá opäť naskočiť do kolotoča. Pred tromi rokmi najlepší slovenský junior, 18. na svete v tejto kategórii, člen víťazného tímu SR v Galea Cupe a vlani už tenista TOP 500, v našom dialógu hovorí o svojej aktuálnej situácii a fakte súvisiacom s pádom v rebríčku.

26. 06. 2018
Rozhovory Více zde