• PEUGOT
  • NADACIA SPP
  • AXA
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

Strešnákovej sa v USA darí

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Strešnákovej sa v USA darí

 
news img

Aktuálne najlepšou slovenskou univerzitnou tenistkou v USA je Katarína Strešnáková (na obr. v strede), ktorá pred odchodom na štúdium bola členkou bratislavského Slovana. V najnovšom rebríčku prvej divízie je na 23. mieste, čo je skvelé postavenie študentky Oklahoma State University patriacej do  TOP 10 v prvej divízii v USA. Katarína spojila tenis so štúdiom a z jej rozprávania cítiť, že to bolo dobré rozhodnutie.

,,Tréneri z Ameriky často chodia po profesionálnych turnajoch a sledujú hráčov. Na mňa sa nakontaktovalo viac univerzít, mojim cieľom však bolo dostať sa niekde, kde je tenis na vysokej úrovni. Aj preto som sa rozhodla pre Oklahomu. Do USA som prišla v januári 2016, študujem psychológiu a sociológiu. Na OSU je jeden z najlepších programov v Amerike,“ popisuje Katka genézu svojho príchodu do USA.

Základom je dobrý výber

Najprv si urobila exkurziu na troch univerzitách - Texas, NC State a Oklahoma State University. ,,Volá sa to official visit. Školy hradia hráčom cestu, aby si mohli  pozrieť univerzitu a zistiť, či tam chcú študovať. Videla som univerzitu v Oklahome, páčila sa mi a hneď som sa rozhodla. Dostala som plné štipendium. Platia mi celé štúdium, okrem toho dostávam mesačne peniaze na bývanie a stravu.“
Podľa názoru Strešnákovej zostáva v profiokruhu veľa hráčov, ktorí naň v danom čase nestačia. ,,Pokiaľ si človek vyberie dobrý univerzitný program v Amerike, tak mu to umožní trénovať štyri roky zadarmo  v  najlepších podmienkach. Danielle Collinsová vyštudovala na univerzite vo Virgínii. Skôr ako sa stala profesionálkou, som s ňou trénovala. Za rok sa dostala do TOP 50 v rebríčku WTA. Na Slovensku si mnohí myslia, že keď niekto ide na univerzitu do USA, tak skončil s profesionálnym tenisom. To je omyl. Samozrejme, sú tu univerzity, na ktorých sa hráč nezlepší. Preto si treba dobre vybrať.“

Z pozície šestky na jednotku

Katka hovorí, že skĺbiť štúdium so športom je náročné, ale dá sa to zvládnuť. ,,Sezónu máme od januára do mája. Od augusta do decembra je mimo sezóny, vtedy hráme na turnajoch a veľa trénujeme, aby sme boli pripravení na hlavnú sezónu. Keď som prišla do Oklahomy, hrala som v tíme na 5. – 6. pozícii. Počas môjho prvého roku sme vyhrali našu konferenciu a postúpili do finále turnaja NCAA, čo je záverečný turnaj, na ktorom sa zúčastní iba 16 najlepších tímov v USA. Minulý rok som hrala na tretej pozícii a prehrala som iba 2 zápasy za celú sezónu. V októbri som mala malú operáciu členka, tak som zostala cez zimu trénovať v USA. Obvykle v tom čase som na Slovensku. Pripravila som sa na moju poslednú sezónu a tvrdá práca sa vyplatila. V tomto roku som jednotka v tíme a som v rebríčku som na 23. mieste. Rada by som v lete skúsila hrať aj na profesionálnych turnajoch.“
Bude to pre Katarínu test, či môže súperiť s profesionálkami. ,,Ak zistím, že nie, tak budem pokračovať v štúdiu na nejakej inej univerzite v USA.“

Teší sa na prázdniny doma

Slovenský tenis spoza mora sleduje Katarína menej. Registruje najmä úspechy rovesníčky Viktórie Kužmovej. Domov chodí dva razy za rok. ,,Amerika je krajina možností. Ľudia si tu môžu plniť sny. Je tu veľa možností ako sa zlepšiť v tenise, viac ako na Slovensku. Najviac z domu mi chýbajú rodina a kamaráti. Už sa neviem dočkať, až prídem v júni na Slovensko, ktoré – aj keď sa mi v Amerike páči - zostáva navždy mojim domovom.“

 

Fotogaléria


  •  


  •  


  •  

 
 
Vložené: 16. 04. 2019       Kategória: Rozhovory
 
news img

Krupa: Špičková morálka v NTC

Tomáš Krupa, renomovaný a uznávaný tenisový tréner, ktorý aktuálne vedie Lukáša Kleina v NTC, bol hosťom v relácii Rozhovory o tenise. Porozprávali sme sa o jeho aktuálnom zverencovi, ako vníma ich spoluprácu, aké má aktuálny líder poradia Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna klady, a naopak, čo ho podľa neho zatiaľ trošku brzdí. Zareagoval taktiež na kritické hlasy v médiách zo strany niektorých hráčov a trénerov a ponúkol svoj pohľad na fungovanie práce v NTC.

29. 07. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - M. Mečíř

V relácii Rozhovory o tenise sme tento raz privítali šéftrénera Národného tenisového centra Miloša Mečířa. Zhodnotil účinkovanie slovenských hráčov na kontrolných tréningových turnajoch, ako aj na prvom zo série podujatí Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna. Vyjadril sa k augustovému reštartu sezóny a taktiež pozval fanúšikov na medzinárodné priateľské stretnutie fedcupových tímov Slovenska a Česka.

24. 06. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - T. Macko

Tibor Macko, prezident Slovenského tenisového zväzu (STZ), bol hosťom v relácii Rozhovory o tenise. Rozprávali sme sa o nedávno skončenej slovenskej extralige, zareagoval taktiež na kritické hlasy v médiách zo strany niektorých hráčov. Priblížil sériu turnajov Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna a vysvetlil ciele, ktoré ňou STZ sleduje. Na záver porozprával aj o priateľských medzištátnych stretnutiach Slovenska proti Česku. Tie sú na programe prvý júlový víkend, nominácie budú známe v pondelok 29. júna.

17. 06. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - J. Nemček

V relácii Rozhovory o tenise sme tentoraz privítali v štúdiu Juraja Nemčeka, metodika Slovenského tenisového zväzu. Zamerali sme sa na problematiku tenisových trénerov počas pandémie koronavírusu. V tejto neľahkej dobe nemôžu poskytovať svoje služby, na čo reagovala aj Medzinárodná tenisová federácia. Projektom ITF Academy sa snaží podporiť a motivovať trénerov, aby využili viac voľného času na zvýšenie svojho vzdelania a ponúka im možnosť zadarmo absolvovať kurzy a získať rôzne certifikáty pod jej hlavičkou. V rámci projektu Tennis Academy je možnosť prihlásiť sa aj do systému iCoach.

21. 04. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Moška

Témou ďalšej časti Rozhovorov o tenise boli opatrenia Slovenského tenisového zväzu (STZ) týkajúce sa pandémie koronavírusu. Generálny sekretár STZ Igor Moška sa v štúdiu televízie STZ venoval reštrikciám, ktoré boli prijaté v záujme obmedzenia šírenia nákazy, ich dopadu na tréningový proces, súťaže družstiev i jednotlivcov a v neposlednom rade ekonomickým dopadom na fungovanie klubov, prácu trénerov a samotných hráčov. 

31. 03. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Moška

S Igorom Moškom, generálnym sekretárom STZ, sme sa v Rozhovoroch o tenise porozprávali o nedávno skončenom daviscupovom stretnutí proti Česku. Tím pod vedením Dominika Hrbatého prehral 1:3 a nepostúpil na finálový turnaj do Madridu. V piatok je na programe žreb septembrových stretnutí I. svetovej skupiny Davisovho pohára, pri ktorom bude Slovensko figurovať ako nenasadené. Aj toto bola téma nášho rozhovoru.

11. 03. 2020
Rozhovory Více zde