• PEUGOT
  • NADACIA SPP
  • AXA
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

Strešnákovej sa v USA darí

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Strešnákovej sa v USA darí

 
news img

Aktuálne najlepšou slovenskou univerzitnou tenistkou v USA je Katarína Strešnáková (na obr. v strede), ktorá pred odchodom na štúdium bola členkou bratislavského Slovana. V najnovšom rebríčku prvej divízie je na 23. mieste, čo je skvelé postavenie študentky Oklahoma State University patriacej do  TOP 10 v prvej divízii v USA. Katarína spojila tenis so štúdiom a z jej rozprávania cítiť, že to bolo dobré rozhodnutie.

,,Tréneri z Ameriky často chodia po profesionálnych turnajoch a sledujú hráčov. Na mňa sa nakontaktovalo viac univerzít, mojim cieľom však bolo dostať sa niekde, kde je tenis na vysokej úrovni. Aj preto som sa rozhodla pre Oklahomu. Do USA som prišla v januári 2016, študujem psychológiu a sociológiu. Na OSU je jeden z najlepších programov v Amerike,“ popisuje Katka genézu svojho príchodu do USA.

Základom je dobrý výber

Najprv si urobila exkurziu na troch univerzitách - Texas, NC State a Oklahoma State University. ,,Volá sa to official visit. Školy hradia hráčom cestu, aby si mohli  pozrieť univerzitu a zistiť, či tam chcú študovať. Videla som univerzitu v Oklahome, páčila sa mi a hneď som sa rozhodla. Dostala som plné štipendium. Platia mi celé štúdium, okrem toho dostávam mesačne peniaze na bývanie a stravu.“
Podľa názoru Strešnákovej zostáva v profiokruhu veľa hráčov, ktorí naň v danom čase nestačia. ,,Pokiaľ si človek vyberie dobrý univerzitný program v Amerike, tak mu to umožní trénovať štyri roky zadarmo  v  najlepších podmienkach. Danielle Collinsová vyštudovala na univerzite vo Virgínii. Skôr ako sa stala profesionálkou, som s ňou trénovala. Za rok sa dostala do TOP 50 v rebríčku WTA. Na Slovensku si mnohí myslia, že keď niekto ide na univerzitu do USA, tak skončil s profesionálnym tenisom. To je omyl. Samozrejme, sú tu univerzity, na ktorých sa hráč nezlepší. Preto si treba dobre vybrať.“

Z pozície šestky na jednotku

Katka hovorí, že skĺbiť štúdium so športom je náročné, ale dá sa to zvládnuť. ,,Sezónu máme od januára do mája. Od augusta do decembra je mimo sezóny, vtedy hráme na turnajoch a veľa trénujeme, aby sme boli pripravení na hlavnú sezónu. Keď som prišla do Oklahomy, hrala som v tíme na 5. – 6. pozícii. Počas môjho prvého roku sme vyhrali našu konferenciu a postúpili do finále turnaja NCAA, čo je záverečný turnaj, na ktorom sa zúčastní iba 16 najlepších tímov v USA. Minulý rok som hrala na tretej pozícii a prehrala som iba 2 zápasy za celú sezónu. V októbri som mala malú operáciu členka, tak som zostala cez zimu trénovať v USA. Obvykle v tom čase som na Slovensku. Pripravila som sa na moju poslednú sezónu a tvrdá práca sa vyplatila. V tomto roku som jednotka v tíme a som v rebríčku som na 23. mieste. Rada by som v lete skúsila hrať aj na profesionálnych turnajoch.“
Bude to pre Katarínu test, či môže súperiť s profesionálkami. ,,Ak zistím, že nie, tak budem pokračovať v štúdiu na nejakej inej univerzite v USA.“

Teší sa na prázdniny doma

Slovenský tenis spoza mora sleduje Katarína menej. Registruje najmä úspechy rovesníčky Viktórie Kužmovej. Domov chodí dva razy za rok. ,,Amerika je krajina možností. Ľudia si tu môžu plniť sny. Je tu veľa možností ako sa zlepšiť v tenise, viac ako na Slovensku. Najviac z domu mi chýbajú rodina a kamaráti. Už sa neviem dočkať, až prídem v júni na Slovensko, ktoré – aj keď sa mi v Amerike páči - zostáva navždy mojim domovom.“

 

Fotogaléria


  •  


  •  


  •  

 
 
Vložené: 16. 04. 2019       Kategória: Rozhovory
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Moška

Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ), bol hosťom v stúdiu televízie STZ. Rozprávali sme sa o nedávno skončenom jubilejnom 20. ročníku medzinárodných majstrovstiev Slovenska v tenise mužov - Peugeot Slovak Open 2019. Z pozície riaditeľa tohto turnaja porozprával, ako bol s uplynulým ročníkom spokojný, čo ho potešilo  a čo by sa dalo do tretieto desaťročia turnaja zmeniť.

13. 11. 2019
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise: V. Habas

V dnešnej rubrike "Rozhovory o tenise" bol hosťom v štúdiu športový riaditeľ STZ Vladimír Habas. Témou boli nedávno skončené majstrovstvá Európy juniorov a ostatné juniorské podujatia, na ktorých slovenskí reprezentanti dosiahli výborné výsledky. Pozrite si ho tu.

26. 08. 2019
Rozhovory Více zde
 
news img

S Moškom o NTC Košice

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška sa po prvý raz od minuloročných komunálnych volieb stretol s novými predstaviteľmi Košíc. Hlavnou témou rokovania bol stav projektu NTC Košice. V našom rozhovore Igor Moška hovorí o genéze vzniku projektu a súčasnom stave jeho realizácie.

28. 01. 2019
Rozhovory Více zde
 
news img

Moška v rozhovoroch o tenise

Augustové valné zhromaždenie Medzinárodnej tenisovej federácie v Orlande prinieslo prelomové rozhodnutie o zmene formátu Davisovho pohára. Generálny sekretár Igor Moška, ktorý zastupoval STZ na Floride, priblížil v našom rozhovore atmosféru zhromaždenia. Hovoril aj o aktivite nášho zväzu a snahe iniciovať zmeny prijateľné pre slovenský tenis i pre tenisové federácie ďalších krajín, ktoré mali negatívny postoj k návrhu ITF. Radikálne zmeny však v hlasovaní valné zhromaždenie prijalo a už v roku 2019 uvidíme, čo prinesú pre Davisov pohár, ktorý má vyše storočnú tradíciu.

28. 08. 2018
Rozhovory Více zde
 
news img

Horanský v rozhovoroch o tenise

Filip Horanský sa od novembra pripravuje v NTC v skupine vedenej trénermi Karolom Kučerom a Ľubomírom Kurhajcom. V našom rozhovore 25-ročný hráč, ktorý tenisovo rástol v Piešťanoch, hovorí o zlepšení svojej hry v tejto sezóne. To viedlo k vzostupu v rebríčku a ku kariérnemu maximu (255.). Minulý týždeň sa Filip prvý raz prebojoval do challengerového semifinále, predtým sa prvý raz kvalifikoval do hlavného turnaja ATP. Šampión juniorskej štvorhry na Australian Open 2011 by rád rozšíril čiastkové úspechy aj o účasť v kvalifikácii US Open, premiérovej grandslamovej v profesionálnej kariére. Či sa mu to podarí ukážu najbližšie dni.

19. 07. 2018
Rozhovory Více zde
 
news img

Molčan v rozhovoroch o tenise

Alex Molčan, 20-ročný hráč NTC, má za sebou zložité obdobie. Podstúpil operáciu ľavého zápästia, potrápil sa s bolesťami chrbta i brušného svalstva. Od lanského októbra skúšal prvý raz v apríli hrať na turnaji, ale zdravotná pauza sa ešte natiahla a až teraz sa chystá opäť naskočiť do kolotoča. Pred tromi rokmi najlepší slovenský junior, 18. na svete v tejto kategórii, člen víťazného tímu SR v Galea Cupe a vlani už tenista TOP 500, v našom dialógu hovorí o svojej aktuálnej situácii a fakte súvisiacom s pádom v rebríčku.

26. 06. 2018
Rozhovory Více zde