Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tenis doma » Moška hodnotí sezónu 2024

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška označil rok 2024 za jeden k najúspešnejších v ére samostatnosti. Nadchlo ho, že v tímových súťažiach sa obe reprezentácie prebojovali na finálový turnaj a ženy to v Pohári Billie Jean Kingovej dotiahli v Malage až do finále. Vysoko si cení výsledky Anny Karolíny Schmiedlovej na OH v Paríži či skvelý posun a výkony slovenskej singlovej jednotky Rebeccy Šramkovej.
"Dievčatá sa v Malage postarali o najväčšie prekvapenie finálového turnaja BJKC a obsadili skvelé druhé miesto. Dokázali zdolať tenisové veľmoci USA, Austráliu a Veľkú Britániu a prehrali až v dueli o titul s Talianskom. Kapitánovi tímu Matejovi Liptákovi sa podarilo dať dokopy veľmi dobrý mix skúsených hráčok s mladými talentami. Je skvelým úspechom, že v rebríčku krajín v Pohári Billie Jean Kingovej patrí Slovensku 4. priečka. Muži dosiahli historický úspech od zavedenia nového formátu súťaže a po cennom víťazstve v Srbsku prvýkrát postúpili do skupinovej fázy finálového turnaja medzi najlepších 16 tímov sveta," zdôraznil Moška.
Z individuálnych výsledkov vyzdvihol štvrté miesto Anny Karolíny Schmiedlovej na OH 2024 v Paríži, výkony Rebeccy Šramkovej v druhej polovici sezóny i úspechy juniorky Renáty Jamrichovej na grandslamových turnajoch. "Kaja Schmiedlová sa postarala o najlepší výsledok slovenského tenisu na olympiáde v ére samostatnosti, na ceste do semifinále zdolala hráčky z elitnej svetovej desiatky. Rebecca Šramková ukázala v druhej polovici sezóny obrovský výkonnostný progres, získala prvý titul na okruhu WTA a dostala sa do elitnej päťdesiatky. V skvelej forme sa prezentovala aj na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej. Renáta Jamrichová bola juniorská svetová jednotka a získala singlové tituly na Australian Open i vo Wimbledone."
Moška považuje za dôležité, že čoraz viac detí sa zaujíma o tenis. "V roku 2024 sa nám podarilo zvýšiť členskú základňu o 15 percent. Čoraz viac dievčat a chlapcov má záujem o tenis, čo je pozitívny signál. Významným krokom pre rozvoj tenisu vo východoslovenskom regióne bolo májové otvorenie NTC v Košiciach, kde vyrástol krásny moderný stánok."
V roku 2025 chce Slovenský tenisový zväz pokračovať v organizovaní medzinárodných turnajov a má záujem usporiadať jeden z miniturnajov Pohára Billie Kingovej. "Sme veľmi blízko k tomu, aby sme v apríli hostili jednu zo skupín, naše dievčatá by tak mali výhodu domáceho prostredia. Definitívne by sa o tom malo rozhodnúť do konca roka. Víťazi siedmich trojčlenných skupín postúpia priamo na novembrový finálový turnaj." (stz, tasr)
FOTO: Dušan Barbuš

Kvalifikačná skupina ME U18 chlapčenských družstiev v Piešťanoch
Kvalifikačná skupina majstrovstiev Európy chlapčenských družstiev hráčov do 18 rokov sa už tradične uskutoční na dvorcoch TK Kúpele Piešťany. V termíne 30. júla - 1. augusta si tu šesť tímov (Česká republika, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Turecko) zmeria sily o postup do finálovej skupiny ME (4. - 6. august, Rím, Taliansko).
Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.tenniseurope.org.

Čellár a Moussa víťazmi turnaja TEJT 3 do 14 rokov v Žiline
Martin Čellár získal titul vo dvojhre na medzinárodnom turnaji hráčov do 14 rokov v Žiline. Vo finále chlapcov si poradil so Sebastiánom Jandom a zdolal ho 6:1, 4:6, 6:1. Pre Čellára je to prvý singlový titul na okruhu Tennis Europe hráčov do 14 rokov. Janda si chuť napravil vo štvorhre, spolu s Martinom Adamčom zdolali vo finále ďalší slovenský pár Richard Paluga, Adam Taha 7:6, 6:2.

Novanský v Poprade končí v semifinále
Michal Novanský (na snímke) nepostúpil do finále dvojhry na turnaji ITF WTT M15 v Poprade (15 000 USD, antuka vonku). Úspešný kvalifikant nestačil v semifinále na piateho nasadeného Adriena Gobata z Francúzska a podľahol mu 0:6, 2:6 za 70 minút. Dvadsaťdvaročný Slovák si na svoj prvý titul medzi mužmi na okruhu ITF ešte bude musieť počkať.

Novanský v Poprade do semifinále
Michal Novanský (na snímke) postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ITF WTT M15 v Poprade (15 000 USD, antuka vonku). Úspešný kvalifikant si v druhom kole poradil s dvojkou pavúka Michalom Krajčím 6:1, 6:4, vo štvrťfinále potom vyradil ďalšieho kvalifikanta Peetu Pohjolu, ktorý mu za stavu 6:3, 4:2 z pohľadu Novanského zápas skrečoval. Dvadsaťdvaročný Slovák si v súboji o postup do finále zmeria sily s päťkou pavúka Adrienom Gobatom z Francúzska.

Štyria Slováci v Poprade do druhého kola
Štvorica slovenských hráčov Michal Krajčí (na snímke), Leon Sloboda, Michal Novanský a Jakub Krošlák postúpila do druhého kola dvojhry na turnaji ITF WTT M15 v Poprade (15 000 USD, antuka vonku). Dvojka pavúka Krajčí si v ňom zmeria sily Michalom Novanským, Leon Sloboda vyzve štvrtého nasadeného Maďara Gergelyho Madarásza a kvalifikant Jakub Krošlák nastúpi proti Fínovi Peetovi Pohjolovi.

Miloslav Mečíř: Chcem na 100% podporiť naše kluby aj talenty
Minulý týždeň sa skončil najslávnejší grandslamový turnaj Wimbledon, ktorý dal bodku za väčšou polovicou tenisovej sezóny. Obrátili sme sa na prezidenta Slovenského tenisového zväzu Miloslava Mečířa, aby zhodnotil výsledky slovenského tenisu za toto obdobie.