• PEUGOT
  • NADACIA SPP
  • AXA
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

Pokračovanie NTC Košice

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tenis doma » Pokračovanie NTC Košice

 
news img

Na zasadnutí najvyššieho orgánu - Rady STZ - dňa 26. 9. 2020 odznela v rámci schváleného programu aj informácia o projekte NTC Košice. Rada v rámci svojho uznesenia skonštatovala, že návrh nového modelu realizácie optimalizovaného projektu výstavby športoviska NTC Košice, ktoré bude slúžiť na športovú prípravu talentovanej mládeže a ako tenisové a športové centrum pre obyvateľov Košíc a blízkeho okolia, je naďalej v zmysle schválenej Koncepcie rozvoja tenisu na roky 2018-2022 investičnou prioritou STZ. Rada STZ je za pokračovanie jeho realizácie, vrátane prípravy ďalších právnych krokov a prípravy návrhu finančného krytia.

 

Dôvody zmeny projektu

STZ bol nútený pristúpiť k zmene projektu vzhľadom na skutočnosť, že sa dodatočne ukázalo, že pôvodné podklady k príprave projektu, ktoré viackrát odsúhlasil aj Útvar hlavného architekta (ÚHA) Mesta Košice (najmä % podiel zelene a počet nadzemných podlaží), sú v rozpore s novozistenými regulatívmi platného územného plánu pre lokalitu Popradská (minimálne 30% zelene a max. 2 nadzemné podlažia). V počiatočnej fáze projektu jednoznačne pochybil ÚHA Mesta Košice, ktorý tieto parametre územia spracovateľovi projektovej dokumentácie nedodal a schválil 20% zelene a 5 nadzemných podlaží. Zároveň zmena projektu rieši aj pripomienky aktivistov a obyvateľov lokality, ktorí mali k projektu s pôvodnými parametrami výhrady. Pri novej verzii projektu tieto ich výhrady strácajú opodstatnenie. Nová verzia projektu bola predstavená aj obyvateľom mestskej časti Košice – Západ na verejnom prerokovaní dňa 9. 9. 2020.

Funkcie NTC Košice

NTC Košice bude slúžiť na prípravu talentovanej mládeže z východného Slovenska a zároveň ako športové centrum pre obyvateľov Košíc a blízkeho okolia s využitím pre tenis a bedminton. Reprezentačné zápasy v Davis Cupe a Fed Cupe sa tam kvôli nedostatočnej diváckej kapacite nebudú môcť odohrať, počíta sa ale s organizáciou menších, najmä mládežníckych turnajov maximálne do 200 účastníkov. Z projektu úplne vypadla viacúčelová centrálna hala a nerátame ani s diváckou prevádzkou na podujatia. Došlo k zníženiu výšky objektu z 28 metrov na 12 metrov, zastavanosť sa znížila z 10.900 m² na 6.600 m², podiel zelene narástol z 20% na 30%, zväčšili sa odstupy stavieb od hranice pozemkov, znížila sa celková energetická náročnosť objektu.

Čo projekt obsahuje?

Základom projektu je šesťkurtová tenisová hala, v ktorej sa počíta s využitím 4 kurtov pre tenis a na zvyšných 2 kurtoch bude položených 8 bedmintonových povrchov. V pripojenej trojpodlažnej prevádzkovej budove budú na prvom podzemnom podlaží šatne a hygienické zariadenia, na prvom nadzemnom podlaží recepcia, kancelárie, reštaurácia a obchodný priestor. Na druhom nadzemnom podlaží bude prevádzka fitness centra so zázemím. Súčasťou areálu je aj 8 vonkajších tenisových kurtov – 6 antukových a 2 s tvrdým povrchom. Pre prevádzku objektu postačuje 85 parkovacích miest na úrovni terénu.

Financovanie projektu

Očakávaná hodnota projektu, vrátane vnútorného vybavenia a projektovej dokumentácie, je v rozmedzí 14 - 15 mil. eur, presnejšia suma bude známa až po spracovaní výkazu - výmer v rámci realizačného projektu. Aktuálne stále platí pôvodný model financovania: štát 60%, STZ 20%, Mesto Košice 20%. Mesto aj STZ budú svoj podiel financovať z vlastných zdrojov, resp. z bankového úveru. Prípravu investície a budúcu prevádzku bude zabezpečovať spoločnosť NTC Košice, a.s., (zal. roku 2016), ktorej akcionármi sú STZ (51%) a Mesto Košice (49%). Spoločnosť má od Mesta Košice na 20 rokov prenajaté pozemky v celkovej výmere 2,4 ha za nájomné 1 euro ročne.

Aktuálny stav realizácie

Bola spracovaná dokumentácia a podaná žiadosť o zmenu územného rozhodnutia. Zmenšený upravený projekt je v súlade s aktuálnym územným plánom a spĺňa všetky požiadavky v zmysle platných noriem. Začíname s prípravou projektu pre stavebné povolenie. Pripravujeme aj zmenu Memoranda o spolupráci medzi mestom a STZ, keďže je nutné aktualizovať pôvodné memorandum z roku 2015 vzhľadom na posledné zmeny v projekte. Schválenie memoranda bude predmetom rokovania októbrového mestského zastupiteľstva Mesta Košice aj októbrového zasadnutia VV STZ. Sprevádzkovanie projektu bude veľkým impulzom pre rozvoj športu v Košiciach. 

Spracoval:  Ing. Ivan Greguška, projektový manažér
Autor projektových vizualizácií: Ing. arch. Pavol Mrázek, Marset, s.r.o.

 

 

Fotogaléria


  •  


  •  


  •  


  •  


  •  


  •  

 
 
Vložené: 29. 09. 2020       Kategória: Tenis doma
 
news img

Semifinalisti extraligy

V pondelok sme spoznali semifinalistov mužskej aj ženskej tenisovej extraligy. Medzi mužmi postúpil ďalej obhajca vlaňajšieho titulu TK Slávia STU Bratislava, ktorý na pôde Lieskovského tenisového klubu-LTC zvíťazil jednoznačne 5:0. Na semifinálový duel pocestuje do Popradu, kde si zmeria sily s domácim MŠK Poprad-Tatry. Druhým semifinalistom z Bratislavy je TK LOVE 4 tennis po víťazstve nad TC BASELINE Banská Bystrica 5:2. Po siedmich rokoch sa v extralige predstavil Dominik Hrbatý. V zápase vo farbách TK Slovan Bratislava ťahal za kratší koniec a jeho klub napokon prehral na kurtoch TC Draci Matúškovo 3:4.

08. 06. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Hrbatý si zahral v extralige

Dominik Hrbatý sa v pondelok po siedmich rokoch predstavil v súťažnom zápase. V pondelňajšom dueli 1. kola tenisovej extraligy družstiev nestačil na Argentínčana Gabriela Federica a podľahol mu 6:3, 3:6, 5:7. Bývalý charizmatický slovenský reprezentant ohlásil návrat na kurty iba v jednom zápase. K svojmu klubu TK Slovan Bratislava sa aktívne pripojil na kurtoch TC Draci Matúškovo.

08. 06. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Slovenská extraliga 2020

Už dnes sa prvým kolom začína slovenská extraliga mužov a žien, ktorej finále sa uskutoční 12. júna. Prvenstvo obhajujú muži Slávie STU Bratislava. Tí vlani získali už 10. titul v najvyššej súťaži a sú tak najúspešnejším tímom. Medzi ženami sa z prvenstva tešili hráčky TC EMPIRE Trnava, dovedna to bol už ich piaty titul. Najúspešnejším klubom v počte prvenstiev je medzi ženami Slovan Bratislava. V tomto roku zo súťaže nezostúpi žiadne družstvo.

07. 06. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Detský DC a FC: Víťazom BA regiónu do 8 rokov TK Slovan

Víťazmi Detského Davis Cupu a Fed Cupu do 8 rokov v Bratislavskom regióne sa stali hráči TK Slovan Bratislava. Dievčatá si vo finále poradili s tímom ŠK TC Dúbravka Bratislava 4:1, chlapci zdolali tím TK Tennis Classic Bratislava 3:2. Medailistov zachytil objektív fotografa Dušana Barbuša.

28. 09. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Víťazmi áčka mladších žiakov Sloboda a Pohánková

Leon Sloboda (TC BASELINE Banská Bystrica) a Mia Pohánková (TK Slávia SPU Nitra) sa stali víťazmi turnaja mladších žiakov kategórie A na Slovane. Sloboda si vo finále dvojhry poradil s Matúšom Petráškom (TK Žilina) 7:6(3), 7:5. Obaja chlapci spolu získali prvenstvo vo štvorhre, v záverečnom dueli si poradili s párom Alex Čech, Samuel Sýkora (TK Slovan Bratislava, TK Slávia STU Bratislava) 6:2, 6:3.

18. 09. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Michalik a Balus víťazmi dorasteneckého áčka v Prievidzi

Radovan Michalik (TK Mladosť Košice) a Irina Balus (TC BASELINE Banská Bystrica) sa stali víťazmi dorasteneckého turnaja kategórie A v Prievidzi. Najvyššie nasadený Michalik si po dobrom výkone vo finále poradil s klubovým spoluhráčom Jakubom Kaťuchom 6:3, 6:3. Kaťuch sa prebojoval aj do finále štvorhry, v ktorom po boku Michala Krajčího (TK Mladosť Košice) tesne podľahol páru Tomáš Lánik, Anton Magdolen (TC EMPIRE Trnava/TC Topoľčany) 6:3, 6:7(2), 5-10.

16. 09. 2020
Tenis doma Více zde