• PEUGOT
  • NADACIA SPP
  • TIPOS
  • AXA
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

O zmenách v plážovom tenise

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tenis doma » O zmenách v plážovom tenise

 
news img

Po piatich rokoch existencie plážového tenisu na Slovensku sa od roku 2018 dostal pod krídla Slovenského tenisového zväzu. Zmena priniesla so sebou viacero noviniek, o ktorých sme hovorili s organizátormi turnajov v plážovom tenise Petrom Miklušičákom a Katarínou Páleníkovou. Rozhovor je aktuálny, lebo už túto sobotu 30. júna je v areáli BVC Draždiak v bratislavskej Petržalke na programe prvý turnaj.

Ako sa u nás,  v krajine bez mora a pláží, objavil plážový tenis?

Vznikol ako plážová zábava v  prímorských destináciách. Ako oficiálny šport sa ujal v Taliansku, USA a Brazílii. Za mekku tsa považuje Taliansko, ktoré má najväčšiu a najkvalitnejšiu komunitu plážových tenistov na svete. Na Slovensku sa objavil v roku 2013 vďaka partii chalanov z Nitry. Začali organizovať tréningy  aj turnaje po celom Slovensku.  V súčasnosti je najrozšírenejší v okolí Bratislavy a Trnavy. Na strednom Slovensku v Lieskovci.

Sezóna 2018 bude prvá, ktorá sa uskutoční pod oficiálnou hlavičkou STZ. Čo to pre plážový tenis znamená?

V minulých sezónach pôsobili na Slovensku súčasne dve združenia. Obe organizovali pravidelné tréningy a vlastné  série beachtenisových turnajov podľa svojich pravidiel. Táto situácia nebola priaznivá pre rozvoj tohto športu. Rozdeľovala rozrastajúcu komunitu plážových tenistov na dva tábory. Preto vítame iniciatívu STZ zobrať plážový tenis pod svoje krídla a nastaviť jednotné pravidlá, ktoré vychádzajú z tenisových  pravidiel.

Aké sú najvýraznejšie zmeny oproti minulým sezónam?

Okrem zjednotenia pravidiel sa najvýraznejšie zmeny týkajú turnajov v plážovom tenise. Každý hráč, ktorý sa plánuje zúčastniť na turnajoch, musí byť štandardne zaregistrovaný na STZ. Pod registračným číslom sa prihlasuje na turnaje.

1. Registrácia v STZ:

 Nový hráč (netenista), ktorý nebol nikdy predtým registrovaný v STZ - po vyplnení tlačiva, jeho doručení na STZ a uhradení registračného poplatku  vo výške 30 eur dostane osobné registračné číslo. Platnosť tejto registrácie je dvojročná, potom si ju môže hráč v prípade záujmu obnoviť.

 Aj je hráč už zaregistrovaný na STZ (tenista) a má platnú registráciu, nepotrebuje nové registračné číslo. Jeho „tenisové“ registračné číslo je platné aj pre plážový tenis (funguje to aj naopak).

 V prípade, že hráč bol v minulosti registrovaný v STZ, avšak platnosť jeho registračky vypršala, potrebuje si len obnoviť platnosť registrácie - zaplatiť registračný poplatok 30 eur na STZ.

(Pre podrobnejšie info pozri link  - https://www.stz.sk/matrika/prva-registracia-hraca )

2. Prihlasovanie na turnaje: V minulých sezónach bolo možné prihlásiť sa na turnaje priamym kontaktovaním usporiadateľa najrôznejším spôsobom cez mail, sms,  telefonicky, cez facebook a pod, poprípade niekedy prišli hráči bez ohlásenia rovno na turnaj. Takisto sa často stávalo, že prihlásení na turnaj neprišli a nedali vedieť pred začatím turnaja, že neprídu. Organizátorom to spôsobovalo problémy. Po novom je možné prihlasovať sa len cez web www.zasportujsiopen.sk, a to najneskôr do jedného dňa pred plánovaným turnajom.

3. Herný turnajový systém: Na turnajoch v minulosti bolo zvykom, že hráči sa rozdelili do základných skupín, v rámci ktorých hrali každý s každým na jeden víťazný set. Najlepší zo skupín podľa skóre postupovali do vyraďovacieho záverečného pavúka, ktorý sa podľa časových možností hral na jeden alebo dva víťazné sety.

Po novom sa turnaje budú hrať tým istým spôsobom ako tenisové turnaje vo štvorhre, teda formou vyraďovacieho pavúka už od prvého kola. Každý zápas sa bude hrať na dva víťazné sety, v prípade nerozhodného stavu 1:1 na sety bude namiesto tretieho setu nasledovať supertajbrejk, teda skrátená hra do 10 bodov.

4. Oficiálny rebríček SR v plážovom tenise: Na konci sezóny 2018 vznikne na základe turnajových výsledkov prvý oficiálny slovenský rebríček v plážovom tenise, od ktorého sa budú v nasledujúcej sezóne odvíjať nominácie do reprezentácie SR v plážovom tenise.

Poznáme teda podmienky štartu na turnajoch. Kde možno nájsť informácie o turnajoch?

Na túto sezónu je naplánovaných dokopy 12 oficiálnych turnajov pod hlavičkou STZ. Jedenásť je turnajov triedy A a uskutočnia sa v júni až auguste v Bratislave, Trnave a Lieskovci. Dátumy a miesta sú na stránke STZ (www.stz.sk/plazovy-tenis/turnaje-plazovy-tenis) poprípade odporúčame sledovať stránku facebook.com/NayBeachTennisTour. Tri z týchto áčkových turnajov budú dokonca dotované sumou 200 eur. Najbližší dotovaný turnaj sa uskutoční už túto sobotu 30. júna v areáli BVC Draždiak v bratislavskej Petržalke.

Záverečným turnajom sezóny 2018 budú oficiálne majstrovstvá SR v plážovom tenise. Uskutočnia sa 1. septembra v Bratislave. Vďaka generálnemu partnerovi NAY a.s. budú mať majstrovstvá Slovenska dotáciu 2000 eur. Túto peknú sumu si rozdelia prvé tri umiestnené mužské a ženské páry.

Aký je váš odkaz záujemcom o plážový tenis?

Aby sa nebáli a vyskúšali si ho zahrať. Pravidelné tréningy sú v Bratislave -  Petržalke v BVC Draždiak (pondelky 17 - 18 h), na Magio pláži (stredy 19 - 21 h), v Trnave v Centre plážových športov (utorky, stredy a piatky 17 - 19 h), či na strednom Slovensku v tenisovom klube Lieskovec počas celého týždňa. Ľudia si myslia, že ak nehrávali tenis, nebudú vedieť hrať plážový tenis. Naopak! Plážový tenis je podobný bedmintonu. Stačí 15 minút na to, aby aj úplní začiatočníci zvládli jeho základy. Po polhodine nácviku základných úderov sú nováčikovia schopní zahrať si schuti zápas. Pohyb v piesku je veľmi zdravý a prospešný pre formovanie postavy.  Dve - tri hodiny pohybu v piesku týždenne vyformuje a spevní dolné partie vášho tela, čo môže mať želaný efekt predovšetkým u žien. Okrem toho vás piesok v spojení so slnkom nabije endorfínmi a energiou. Z kurtu budete odchádzať spokojní.

 

Vložené: 28. 06. 2018       Kategória: Tenis doma
 
news img

Víťazmi B. Bystrica a Piešťany

V celoslovenskom finále jubilejného 15. ročníka Detského Davis Cupu a Fed Cupu s Nadáciou SPP zvíťazili v AXA aréne NTC chlapci TC BASELINE Banská Bysrica a diečatá TK HSC Piešťany. Po druhý raz na tomto podujatí udelil Slovenský olympijský a športový výbor spolu so Slovenským tenisovým zväzom Ceny fair play. Získali ich dievčatá TC Play Tennis Malinovo a TK Mladosť Košice a chlapci TK Banská Bystrica. Najbojovnejšími hráčmi v celoslovenskom finále boli Timotej Turóci (1. TC Humenné) a Lujza Zimenová (TK Žilina). Ceny odovzdával prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko a predsedníčka Klubu fair play SOV Katarína Ráczová.

06. 10. 2019
Tenis doma Více zde
 
news img

Vo finále tri bystrické kluby

Na 15. ročníku celoslovenského finále Detského Davis Cupu a Fed Cupu sa zúčastnilo 12 chlapčenských a 12 dievčenských tímov. Do finále sa prebojovali až tri z Banskej Bystrice. V oboch kategóriách má zastúpenie klub TK Banská Bystrica, pričom v Davis Cupe bude ich súperom mestský rival TC BASELINE. Vo Fed Cupe zabojujú o prvenstvo s TK HSC Piešťany.

06. 10. 2019
Tenis doma Více zde
 
news img

Hviezdy sa venovali deťom

Šiesty ročník akcie Peugeot Tennis Day bol plný hviezd. Deti mohli na autogramiáde získať podpisy svojich tenisových idolov – Norberta Gombosa, Igora Zelenaya, ich daviscupového kapitána Dominika Hrbatého, slovenskej ženskej jednotky Viktórie Kužmovej  spolu s jej trénerom Michalom Mertiňákom, Karolíny Schmiedlovej, Magdalény Rybárikovej, nádejného hráča NTC Lukáša Kleina ale i bývalých vynikajúcich tenistiek Kariny Cílekovej-Habšudovej a Henriety Nagyovej.

05. 10. 2019
Tenis doma Více zde
 
news img

NTC opäť plné detí

Aj v piatok sa v AXA aréne NTC zvádzali tuhé boje deti štartujúcich na celoslovenskom finále Detského Davis Cupu a Fed Cupu. Pätnásty ročník podujatia vstupuje do svojej druhej polovice, v sobotu doobeda je na programe Peugeot Tennis Day so svojimi atrakciami, poobede pokračujú stretnutia detí. Piatkové dianie takto zachytil Dušan Barbuš.

05. 10. 2019
Tenis doma Více zde
 
news img

Detský DC a FC odštartoval

Jubilejný pätnásty ročník celoslovenského finále Detského Davis Cupu a Fed Cupu s Nadáciou SPP odštartoval vo štvrtok v AXA aréne NTC. Po 12 najlepších družstiev dievčat a chlapcov do 10 rokov bude do nedele bojovať o medaily a trofeje. Takto dianie prvého dňa zaznamenal objektív Dušana Barbuša.
 

03. 10. 2019
Tenis doma Více zde
 
news img

Peugeot Tennis Day 2019

Na sobotu 5. októbra 2019 sa v AXA aréne NTC pripravuje už 6. ročník obľúbenej akcie PEUGEOT TENNIS DAY. Tenisoví fanúšikovia budú mať možnosť stretnúť sa s poprednými slovenskými tenisovými osobnosťami. Deti si prídu na svoje pri rôznych hrách, súťažiach a budú mať možnosť zatrénovať si so svojimi obľúbenými hráčmi či trénermi. Chýbať nebude ani autogramiáda či možnosť fotografovania sa so všetkými zúčastnenými.

Pre dospelých je pripravené testovacie centrum, kde si budú môcť vyskúšať nové modely značky Peugeot. Programom bude od 10.00 - 14.00 h sprevádzať Slávo Jurko. Videopozvánku na túto akciu si môžete pozrieť tu.

 

 

26. 09. 2019
Tenis doma Více zde