• PEUGOT
  • NADACIA SPP
  • AXA
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

O zmenách v plážovom tenise

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tenis doma » O zmenách v plážovom tenise

 
news img

Po piatich rokoch existencie plážového tenisu na Slovensku sa od roku 2018 dostal pod krídla Slovenského tenisového zväzu. Zmena priniesla so sebou viacero noviniek, o ktorých sme hovorili s organizátormi turnajov v plážovom tenise Petrom Miklušičákom a Katarínou Páleníkovou. Rozhovor je aktuálny, lebo už túto sobotu 30. júna je v areáli BVC Draždiak v bratislavskej Petržalke na programe prvý turnaj.

Ako sa u nás,  v krajine bez mora a pláží, objavil plážový tenis?

Vznikol ako plážová zábava v  prímorských destináciách. Ako oficiálny šport sa ujal v Taliansku, USA a Brazílii. Za mekku tsa považuje Taliansko, ktoré má najväčšiu a najkvalitnejšiu komunitu plážových tenistov na svete. Na Slovensku sa objavil v roku 2013 vďaka partii chalanov z Nitry. Začali organizovať tréningy  aj turnaje po celom Slovensku.  V súčasnosti je najrozšírenejší v okolí Bratislavy a Trnavy. Na strednom Slovensku v Lieskovci.

Sezóna 2018 bude prvá, ktorá sa uskutoční pod oficiálnou hlavičkou STZ. Čo to pre plážový tenis znamená?

V minulých sezónach pôsobili na Slovensku súčasne dve združenia. Obe organizovali pravidelné tréningy a vlastné  série beachtenisových turnajov podľa svojich pravidiel. Táto situácia nebola priaznivá pre rozvoj tohto športu. Rozdeľovala rozrastajúcu komunitu plážových tenistov na dva tábory. Preto vítame iniciatívu STZ zobrať plážový tenis pod svoje krídla a nastaviť jednotné pravidlá, ktoré vychádzajú z tenisových  pravidiel.

Aké sú najvýraznejšie zmeny oproti minulým sezónam?

Okrem zjednotenia pravidiel sa najvýraznejšie zmeny týkajú turnajov v plážovom tenise. Každý hráč, ktorý sa plánuje zúčastniť na turnajoch, musí byť štandardne zaregistrovaný na STZ. Pod registračným číslom sa prihlasuje na turnaje.

1. Registrácia v STZ:

 Nový hráč (netenista), ktorý nebol nikdy predtým registrovaný v STZ - po vyplnení tlačiva, jeho doručení na STZ a uhradení registračného poplatku  vo výške 30 eur dostane osobné registračné číslo. Platnosť tejto registrácie je dvojročná, potom si ju môže hráč v prípade záujmu obnoviť.

 Aj je hráč už zaregistrovaný na STZ (tenista) a má platnú registráciu, nepotrebuje nové registračné číslo. Jeho „tenisové“ registračné číslo je platné aj pre plážový tenis (funguje to aj naopak).

 V prípade, že hráč bol v minulosti registrovaný v STZ, avšak platnosť jeho registračky vypršala, potrebuje si len obnoviť platnosť registrácie - zaplatiť registračný poplatok 30 eur na STZ.

(Pre podrobnejšie info pozri link  - https://www.stz.sk/matrika/prva-registracia-hraca )

2. Prihlasovanie na turnaje: V minulých sezónach bolo možné prihlásiť sa na turnaje priamym kontaktovaním usporiadateľa najrôznejším spôsobom cez mail, sms,  telefonicky, cez facebook a pod, poprípade niekedy prišli hráči bez ohlásenia rovno na turnaj. Takisto sa často stávalo, že prihlásení na turnaj neprišli a nedali vedieť pred začatím turnaja, že neprídu. Organizátorom to spôsobovalo problémy. Po novom je možné prihlasovať sa len cez web www.zasportujsiopen.sk, a to najneskôr do jedného dňa pred plánovaným turnajom.

3. Herný turnajový systém: Na turnajoch v minulosti bolo zvykom, že hráči sa rozdelili do základných skupín, v rámci ktorých hrali každý s každým na jeden víťazný set. Najlepší zo skupín podľa skóre postupovali do vyraďovacieho záverečného pavúka, ktorý sa podľa časových možností hral na jeden alebo dva víťazné sety.

Po novom sa turnaje budú hrať tým istým spôsobom ako tenisové turnaje vo štvorhre, teda formou vyraďovacieho pavúka už od prvého kola. Každý zápas sa bude hrať na dva víťazné sety, v prípade nerozhodného stavu 1:1 na sety bude namiesto tretieho setu nasledovať supertajbrejk, teda skrátená hra do 10 bodov.

4. Oficiálny rebríček SR v plážovom tenise: Na konci sezóny 2018 vznikne na základe turnajových výsledkov prvý oficiálny slovenský rebríček v plážovom tenise, od ktorého sa budú v nasledujúcej sezóne odvíjať nominácie do reprezentácie SR v plážovom tenise.

Poznáme teda podmienky štartu na turnajoch. Kde možno nájsť informácie o turnajoch?

Na túto sezónu je naplánovaných dokopy 12 oficiálnych turnajov pod hlavičkou STZ. Jedenásť je turnajov triedy A a uskutočnia sa v júni až auguste v Bratislave, Trnave a Lieskovci. Dátumy a miesta sú na stránke STZ (www.stz.sk/plazovy-tenis/turnaje-plazovy-tenis) poprípade odporúčame sledovať stránku facebook.com/NayBeachTennisTour. Tri z týchto áčkových turnajov budú dokonca dotované sumou 200 eur. Najbližší dotovaný turnaj sa uskutoční už túto sobotu 30. júna v areáli BVC Draždiak v bratislavskej Petržalke.

Záverečným turnajom sezóny 2018 budú oficiálne majstrovstvá SR v plážovom tenise. Uskutočnia sa 1. septembra v Bratislave. Vďaka generálnemu partnerovi NAY a.s. budú mať majstrovstvá Slovenska dotáciu 2000 eur. Túto peknú sumu si rozdelia prvé tri umiestnené mužské a ženské páry.

Aký je váš odkaz záujemcom o plážový tenis?

Aby sa nebáli a vyskúšali si ho zahrať. Pravidelné tréningy sú v Bratislave -  Petržalke v BVC Draždiak (pondelky 17 - 18 h), na Magio pláži (stredy 19 - 21 h), v Trnave v Centre plážových športov (utorky, stredy a piatky 17 - 19 h), či na strednom Slovensku v tenisovom klube Lieskovec počas celého týždňa. Ľudia si myslia, že ak nehrávali tenis, nebudú vedieť hrať plážový tenis. Naopak! Plážový tenis je podobný bedmintonu. Stačí 15 minút na to, aby aj úplní začiatočníci zvládli jeho základy. Po polhodine nácviku základných úderov sú nováčikovia schopní zahrať si schuti zápas. Pohyb v piesku je veľmi zdravý a prospešný pre formovanie postavy.  Dve - tri hodiny pohybu v piesku týždenne vyformuje a spevní dolné partie vášho tela, čo môže mať želaný efekt predovšetkým u žien. Okrem toho vás piesok v spojení so slnkom nabije endorfínmi a energiou. Z kurtu budete odchádzať spokojní.

 

Vložené: 28. 06. 2018       Kategória: Tenis doma
 
news img

Mladších žiakov na HM SR vyhral Sloboda

Leon Sloboda (TC BASELINE Banská Bystrica) zvíťazil vo finále HM SR mladších žiakov nad Dylanom Bairom (TC EMPIRE Trnava) 6:4, 6:4. Bairovi sa podarilo získať titul vo štvorhre, keď po boku Radovana Kriška (TC BASELINE Banská Bystrica) zvíťazili nad Slobodom s Matúšom Petráškom (TK Žilina) 6:3, 4:6, 10-7.

15. 01. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Vargová víťazkou HM SR mladších dorasteniek vo dvojhre i štvorhre

Nina Vargová (TK Slovan Bratislava) sa stala víťazkou halových majstrovstiev Slovenska mladších dorasteniek. Vo finále dvojhry zdolala Salmu Drugdovú (Fresh Club Zvolen) 6:4, 6:2. Vo štvorhre spolu s Nikolou Daubnerovou (TK Slovan Bratislava) zvíťazili v súboji o titul nad Petrou Janigovou (OZ ŠK Odema Púchov) s Ninou Kyseľovou (TC Topoľčany) hladko 6:1, 6:1.

14. 01. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

HM SR mladších žiačok vyhrala Kročková

Natália Kročková (TC EMPIRE Trnava) získala titul na halových majstrovstvách Slovenska mladších žiačok v Bratislave. Vo finále zdolala Soňu Depešovú (TK Kúpele Piešťany) 1:6, 6:1, 6:2. Obe dievčatá spolu tvorili najvyššie nasadený pár vo štvorhre a vo finále zvíťazili nad Leou Belanskou (TC Topoľčany) s Terezkou Gálikovou (TK LOVE 4 tennis Bratislava) hladko 6:2, 6:0. FOTO: Dušan Barbuš

14. 01. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Mladší dorastenec Naď s dvoma titulmi z HM SR

Peter Naď (TK Mladosť Košice) zdolal vo finále halových majstrovstiev Slovenska v Trnave Norberta Marošíka (Lieskovský tenisový klub-LTC) 6:3, 6:4 a získal titul v kategórii mladších dorastencov. Aj vo štvorhre vyhral Naď, po boku klubového partnera Michala Krajčího zdolali vo finále Marošíka s Matejom Muránskym (TC BASELINE Banská Bystrica) 6:4, 7:5.

14. 01. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Novanský s Pokorným víťazmi SJI

Michal Novanský s Lukášom Pokorným sa stali víťazmi štvorhry na turnaji ITF G2 Slovak Junior Indoor. Vo finále zdolali nemecko-český pár Musil, Pučálka 6:2, 6:1. Menej úspešní boli domáci reprezentanti vo finále dvojhry. Novanský podľahol Poliakovi Orlikowskému 4:6, 4:6, Bianca Behúlová nestačila na Bielorusku Alionu Faleiovú a prehrala 5:7, 6:3, 2:6. Bieloruska po boku krajanky Kristiny Dmitrukovej získala titul aj vo štvorhre. Výsledky, pavúky SJI

FOTO: Dušan Barbuš

12. 01. 2020
Tenis doma Více zde
 
news img

Trio domácich semifinalistov

Michal Novanský, Bianca Behúlová (na snímke) a Radka Zelníčková postúpili do semifinále dvojhry na turnaji ITF G2 Slovak Junior Indoor. Novanský vyhral vo štvrťfinále nad Litovčanom Vasilliavskasom 7:6, 6:4 a po boku Lukáša Pokorného postúpil aj do semifinále štvorhry. Behúlová zvíťazila nad druhou nasadenou Češkou Palicovou 6:4, 6:4, Zelníčková zdolala šestku Sabaninovú z Maďarska 6:1, 6:4. Vo štvrťfinále skončila Yvonna Žuffová, ktorá podľahla Ruske Barkovovej 2:6, 6:3, 1:6. Výsledky, pavúky, program SJI

10. 01. 2020
Tenis doma Více zde